18 Юни, 2026

Османи към Вархеи: Вече сме уморени от постоянното отлагане на началото на преговорите

Османи към Вархеи: Вече сме уморени от постоянното отлагане на началото на преговорите
Буяр Османи и Оливер Вархеи, снимка:БТА

Усилията за преодоляване на различията между България и Република Северна Македония, като приоритет за отблокиране на пътя ни към ЕС, са били тема в разговора на министъра на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи с еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи, който е на работно посещение в Скопие, съобщиха от пресслужбата на министерството на външните работи на Република Северна Македония, предаде БТА.

Във фокуса на разговорите е било европейското досие на страната, в очакване на съвета през юни и очакванията за необходимите стъпки към началото на преговорите за присъединяване към ЕС.

Според Османи и Вархей новите геополитически обстоятелства налагат препотвърждаване на политиката на разширяване като геостратегическа инвестиция в мира, стабилността, сигурността и икономическия просперитет на целия европейски континент.

„Северна Македония досега показа изключително ниво на ангажираност към напредъка на страната по пътя й към Европейския съюз. Освен това постигнахме 100 процента ниво на хармонизация на страната с Общата външна политика и политика на сигурност на ЕС. Време е Европейският съюз да подаде ръка на страните от Западните Балкани и ясно да демонстрира, че бъдещето на региона е европейско. Регионът все повече се уморява от чакане, което накърнява доверието в Европейския съюз“, е казал Османи, цитиран в съобщението.

 
Сподели:
Край на войната в Близкия изток: Тръмп и Пезешкиан подписаха меморандума

Край на войната в Близкия изток: Тръмп и Пезешкиан подписаха меморандума

Като първа стъпка Иран още веднага ще отвори Ормузкия проток, а САЩ незабавно ще премахнат морската блокада, посочва пакистанският лидер Шехбаз Шариф

Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Американският президент заяви на заключителната пресконференция на Г-7, че е готов да „бомбардира до основи“ Иран, ако страната наруши споразумението

Плетенчук: За руснаците започва ад!  Готвят се за украински десант в Крим

Плетенчук: За руснаците започва ад! Готвят се за украински десант в Крим

„Ако се наложи, ще проведем всяка операция, необходима за освобождаването на украински Крим“, заяви представителят на украинските ВМС

Коментари (0)