15 Януари, 2026

Османи в Брюксел: София не оспорва атрибутите на македонската идентичност

Османи в Брюксел: София не оспорва атрибутите на македонската идентичност

Буяр Османи

Първият дипломат на Скопие Буяр Османи заяви в хода на посещението си в Брюксел, че „има разочарование в Северна Македония и нейните граждани“ от блокадата на България за приемане на рамката за преговори с Европейския съюз, предава скопската „Нова ТВ“, цитирана от "Фокус".

„Българската блокада, на която се гледа до някаква степен като последица от предизборната атмосфера в източната ни съседка, засяга няколко въпроса, част от които са чувствителни исторически и за идентичността“, заяви Османи. Според външния министър с времето „изкристализира“ българската позиция и става по-ясно, че София „не оспорва атрибутите на идентичността“ на Северна Македония.

Външният министър подчерта, че тези въпроси трябва да бъдат разглеждани ежедневно, но поради необходимостта да се говори рационално и без емоции, атмосферата вероятно ще бъде по-позитивна след изборите в България.

По отношение на искането на България да включи специална глава в рамките на преговорите със страната, посветена на исторически въпроси, Османи казва, че това е нещо, което самият ЕС не приема.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Тръмп предотврати екзекуциите на 800 протестиращи в Иран

Белият дом: Тръмп предотврати екзекуциите на 800 протестиращи в Иран

"Те трябваше да бъдат извършени вчера, са били спрени“, каза пред журналисти говорителката Каролайн Ливит

Турция ще защитава небето на Европа от руски провокации

Турция ще защитава небето на Европа от руски провокации

Отбелязва се, че първоначално турската авиация ще бъде разположена в Естония и ще остане там от август до ноември.

Заради Гренландия: Рогозин заплаши с ядрен апокалипсис, край на света

Заради Гренландия: Рогозин заплаши с ядрен апокалипсис, край на света

„Ето какъв е проблемът: САЩ, водени от ексцентрик, може да решат, че най-после, благодарение на анексирането на Гренландия и разполагането там на компоненти от системата за командване и управление на стратегическите нападателни оръжия, са постигнали ядрено превъзходство над Русия и Китай..."