27 Април, 2026

ОССЕ: Изборите в РСМ бяха помрачени от негативна реторика с националистически лозунги

ОССЕ: Изборите в РСМ бяха помрачени от негативна реторика с националистически лозунги

Недостатъчен контрол на финансирането на кампанията

Изборите в Република Северна Македония бяха помрачени от негативна реторика с националистически лозунги, както и от недостатъци в законодателството и недостатъчен контрол върху финансирането на кампанията. Това заявиха международните наблюдатели от мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, цитирани от БНР.

Междувременно спечелилата и парламентарните, и президентските избори ВМРО-ДПМНЕ обяви рамката за преговори за съставяне на правителство.

Лидерът Християн Мицковски написа в социалните мрежи, че тя се състои от три точки: реформи за икономически силна държава, фронт срещу престъпността и корупцията, реализация на стратегическия интерес за европейска интеграция чрез диалог и изпълнение на принципи.

ВМРО-ДПМНЕ ще има 58 места в новоизбрания парламент - с три по-малко от необходимия минимум за мнозинство. От партията дадоха да се разбере, че предпочитаният им коалиционен партньор е коалицията от албански партии "Заслужава си", която вчера спечели 13 мандата.

Победителката на президентските избори Гордана Силяновска-Давкова ще встъпи в длъжност в неделя.

По повод изявленията ѝ по време на предизборната кампания, че не възнамерява да сменя табелите пред държавните институции, но няма да нарича страната си Северна Македония, както предвижда Преспанският договор от 2018 година, гръцкият министър на външните работи Йоргос Герапетридис изрази надежда да няма промяна във външната политика на Скопие.

"Необходимо е точно прилагане на Преспанския договор", заяви първият дипломат на Гърция и допълни, че европейският път на Северна Македония преминава през спазването на договора.

Сподели:

Коментари (0)

"Ние сме гневна, поляризирана нация" - какво се случва в САЩ?

"Ние сме гневна, поляризирана нация" - какво се случва в САЩ?

"Има все повече хора, предимно млади мъже, които вярват, че насилието е единственият начин да изразят своето недоволство и отхвърляне"

Кръгът Орбан: прехвърлят пари в чужбина и планират бягство?

Кръгът Орбан: прехвърлят пари в чужбина и планират бягство?

Виктор Орбан се отказва от мястото си в парламента и може да замине за САЩ, а олигарсите около него се готвят с милиардите си да забегнат в Дубай, Уругвай, САЩ и други далечни страни, твърди Петер Мадяр

Протести в Каталуния срещу разполагане на полиция в училищата

Протести в Каталуния срещу разполагане на полиция в училищата

Те трябва да координират действията си с училищните администрации за разработване на превантивни програми. Целта е служителите на реда да бъдат възпиращ фактор за конфликти или прояви на агресия .