6 Август, 2026

Осветиха още агенти на ДС в държавните фирми към Министерството на икономиката

Осветиха още агенти на ДС в държавните фирми към Министерството на икономиката

Продължава разкриването на сътрудници на тоталитарните комунистически служби на ръководни постове в държавни фирми към Министерството на икономиката от Комисията по досиетата. Тя огласи резултатите от поредната, четвърта проверка, която е обхванала 131 лица, заемали или заемащи ръководни позиции в дружества с над 50% държавно участие, чийто принципал е Министерството на икономиката, пише desebg.com.

От тях с установена принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА са 15 лица (решение №2-1934 от 25 март 2021 г.).

От Комисията е огласила 6 сътрудници, а другите 9 са починали и според закона за досиетата в тези случаи данните не се разгласяват публично.

Разкритите сътрудници са:

Генчо Ганчев Гатев, заместник-председател на Съвета на директорите на „Шумен-Табак“ АД, гр. Шумен от 08.01.2010 г. до 04.11.2011 г.;

Георги Владиславов Канелли, председател на Съвета на директорите на дъщерно акционерно дружество с държавно имущество „Видин-БТ“ АД, гр. Видин от 15.12.1993 г. до  23.06.1995 г.; член на Съвета на директорите на дъщерно акционерно дружество с държавно имущество „Асеновград-БТ“ АД, гр. Асеновград от 30.05.1995 г. до 04.09.1996 г.;

председател на Съвета на директорите на „София-Булгартабак“ АД, гр. София от 28.09.1998 г. до 15.09.1999 г.;

Георги Костадинов Чанков, управител на „Хевеа-Ким“ ЕООД, гр. Мадан от 30.08.1991 г. до 19.08.1992 г. и от 07.09.1995 г. до 12.02.1996 г.; изпълнителен директор на „Хевеа-Ким“ ЕАД, гр. Мадан  от 12.02.1996 г. до 2000 г.;

Георги Методиев Георгиев, изпълнителен директор на „Феромагнит“ ЕАД, гр. Перник от 27.03.1993 г. до 22.06.1995 г.;

Георги Панчев Димитров, член на Съвета на директорите на „Фохар“ ЕАД, гр. София от 25.02.1993 г. до 02.12.1994 г.;

Георги Стефанов Георгиев, заместник-председател на Съвета на директорите на „Химик“ АД, гр. Разград от 17.10.1991 г. до 06.04.1994 г.

Проверка и в Агенцията за социално подпомагане

Комисията по досиетата е извършила проверка и в Агенцията за социално подпомагане на основание кадровите премени в институцията през последните години (решение №2-1935 от 25 март 2021 г.).

Обхванати са общо 198 лица, заемали или заемащи ръководни позиции в нея.

От тях с принадлежност е установено само едно лице – Неджатин Аптикадир Мехмед, началник на отдел от 03.10.2014 г.

Сподели:
Незаконен достъп до административни компютърни мрежи засякоха от Министерството на иновациите

Незаконен достъп до административни компютърни мрежи засякоха от Министерството на иновациите

В момента се извършва мащабно техническо разследване за установяване на пълния обхват и характер на тази дейност

Еврейски организации призоваха правителството да вземе сериозни мерки след антисемитската провокация в Банско

Еврейски организации призоваха правителството да вземе сериозни мерки след антисемитската провокация в Банско

"Нормализирането на езика на омразата и на антисемитизма води до прояви, които са вредни не само за еврейската общност, те са вредни за всяко едно общество"

ДБ: От премиера и от Гълъб Донев зависи Пловдивският панаир да не бъде завладян от Гергов

ДБ: От премиера и от Гълъб Донев зависи Пловдивският панаир да не бъде завладян от Гергов

Съдът дава едноседмичен срок на финансовия министър Гълъб Донев да потвърди всички процесуални следствия от 2023 г. досега, извършени от държавата

Коментари (0)