Висшият политически съвет на хутите обяви освобождаването на екипажа на кораба като израз на добра воля в "кампанията за подкрепа на Газа“
Подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хути съобщиха, че са освободили екипажа на кораба „Галакси лийдър“, който бе държан повече от година, след като корабът бе заловен.
Капитанът и старши помощник капитанът на задържания кораб са граждани на България.
По информация на БГНЕС, потвърдена от омански официални източници, екипажът се е насочил към Оман, който е точка за преговори с хутите.
Висшият политически съвет на хутите „обяви освобождаването на екипажа на кораба „Галакси лийдър“ като добра воля за кампанията в подкрепа на Газа“, предаде бунтовническата информационна агенция „Саба“.
Този ход е „в подкрепа на споразумението за прекратяване на огъня“ на палестинска територия, добавиха от същия източник.
Корабът "Галакси Лийдър" беше атакуван и задържан от групировката „Ансар Аллах“ в Червено море на 19 ноември 2023 г. Тогава йеменските хути обявиха, че ще задържат плавателни съдове, са собственост на израелски компании в знак на съпричастност и подкрепа за Хамас.
Близо 6 месеца никой нямаше достъп до екипажа на кораба и до двамата ни сънародници - капитанът Любомир Чанев и старши-помощник капитанът Данаил Веселинов.
Екипажът беше показан публично на 12 май 2024 г., когато хутите пуснаха при моряците екип на Червения кръст, местни и чуждестранни журналисти.
Още от Закон и ред
Ангел Георгиев от "Възраждане" се отказва от имунитета си
"Това е поредното политически мотивирано дело, което се използва за натиска спрямо мен и спрямо "Възраждане", твърди депутатът
Документацията за екстрадацията на Стоян Мавродиев е готова, на ход е Белград
Информацията е потвърдена от правосъдния министър Николай Найденов, който обясни, че документите са предадени на посолството на Сърбия у нас
И.ф. главен прокурор Стефанова поиска имунитета на депутат от 52-то Народно събрание
А.Г. е предаден на съд в качеството му на обвиняем за нанасяне на телесна повреда на полицай по хулигански подбуди