19 Май, 2026

От 1 януари КАТ спира автомобилите, замърсяващи въздуха

От 1 януари КАТ спира автомобилите, замърсяващи въздуха

Снимка: архив

Такива коли ще могат да се движат след нова проверка от КАТ, ако докажат, че отговарят на еконормите

КАТ ще спира от движение всички автомобили, които не отговарят на екостандартите и замърсяват въздуха в София. Това ще стане възможно с използването на 7 газоанализатора, които Столичната община е закупила, съобщава Dnes.bg.

"Те вече се монтират и КАТ ще започне да ги използва още в първите дни на 2018 г. С част от тях ще се проверяват автомобилите, които чакат за регистрация. Тези, които не отговарят на екоизискванията, няма да се регистрират. Останалите газоанализатори ще се ползват при проверки на КАТ по улиците", обясни кметът на София - Йорданка Фандъкова. 

Това означава, че автомобилите, които замърсяват въздуха, няма да се регистрират, а от движение ще се спират тези, които вече са получили регистрация и се използват. При наднормено замърсяване полицаите ще съставят и акт на шофьора. Такива коли ще могат да се движат след нова проверка от КАТ, ако докажат, че отговарят на еконормите. 

През 2018 г. СОС ще разгледа и мерките, които общината ще прилага при опасно замърсяване на въздуха. Сред тях са безплатен градски транспорт, ограничение на движението и двойно по-скъпа синя зона. Вероятно обаче идеята за по-скъпо паркиране в центъра ще отпадне.
Сподели:

Коментари (0)

Гълъб Донев уволни Пламен Павлов като заместник-директор на Агенция „Митници“

Гълъб Донев уволни Пламен Павлов като заместник-директор на Агенция „Митници“

Заповедта влиза в сила от утре, 20.05.2026 г.

Според КНСБ досега на пазара сме имали не свобода, а свободия

Според КНСБ досега на пазара сме имали не свобода, а свободия

"Идеята на тези законопроекти е да се изсветли ценообразуването, за да може да знаем каква част от цената на килограм сирене е обективна, а каква – спекула“

Радев към търговските вериги: Можем да вземем рационални решения за цените на храните

Радев към търговските вериги: Можем да вземем рационални решения за цените на храните

По думите му предложените от кабинета законодателни промени, които в момента се разглеждат в Народното събрание, са базирани на „най-добрите европейски практики“