25 Август, 2026

От 200 години за първи път "Нотр дам" ще осъмне без рождественска литургия

От 200 години за първи път "Нотр дам" ще осъмне без рождественска литургия

За първи път от повече от 200 години вярващите няма да присъстват на рождествена литургия в катедралата "Нотр дам" в Париж, която все още се възстановява от опустошителен пожар, отбелязва агенция Ройтерс.

Няма да има литургия в "Нотр дам" в полунощ. Последният път, когато това се е случило, е било по времето на Революцията. От 1803 г. в "Нотр дам" винаги се е отслужвала коледна литургия, заяви пред Ройтерс говорител на парижката епископия.

На 15 април т.г. пожар срути покрива и кулата стрела на "Нотр дам", но другите камбанарии и външните стени бяха спасени, заедно с редица религиозни реликви и безценни произведения на изкуството.

"Болезнено е, защото бихме искали да празнуваме Коледа в "Нотр дам", но в същото време има и надежда: продължаваме с възстановяването, например този огромен кран, който ще помогне за премахването на ужасното скеле", заяви монсеньор Патрик Шуве от администрацията на катедралата.

Той има предвид метално скеле, издигнато преди пожара с цел реставрация. Кранът ще трябва да демонтира една по една 10 000 тръби, или общо 250 тона метал, споени и заварени от огъня.

Пожарът в "Нотр дам" предизвика мощна вълна от съпричастие във Франция и по целия свят - досега са потвърдени дарения и обещания за дарения в размер на 922 милиона евро, добавя АФП. Президентът Еманюел Макрон се надява храмът да бъде възстановен за пет години.

Сподели:
Русия без грим: "Хората са станали зли като кучета - за всички беди обвиняват Запада"

Русия без грим: "Хората са станали зли като кучета - за всички беди обвиняват Запада"

Руснаците "не планират нищо, теглят пари в брой и купуват долари"

Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Министерството на финансите на САЩ е определило "пет ключови сектора – дигитални активи, технологии, злато, авиация и корабоплаване, които иранският режим използва в опит да поддържа изпитващата затруднения икономика“

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Базата ще бъде втората от този тип в Гърция, другата е на остров Скирос

Коментари (0)