15 Януари, 2026

От април Южното ни Черноморие чака туристи, но намира трудно персонал

От април Южното ни Черноморие чака туристи, но намира трудно персонал

Снимка: архив

За да набавят персонал, хотелиерите разчитат повече на работници от трети страни, което е предизвикателство след приемането ни в Шенген

Тече активна подготовка по Южното Черноморие за предстоящия летен сезон. Първите туристи се очакват по Великден, а бизнесът усилено търси работници.

От бранша обещават с 10% по-големи заплати спрямо миналата година, но въпреки това отчитат недостиг на кадри.

Само в Слънчев бряг са необходими около 200 000 души, съобщават от БНТ. За да ги набавят, хотелиерите искат да наемат повече работници от трети страни, което е предизвикателство след приемането ни в Шенген.

В този хотел край Поморие се нуждаят от 400 души персонал. Тази година ще разчитат в по-голяма степен на работници от трети страни, тъй като българите предпочитат целогодишна заетост.

"Много от тях са работили в хотелиерството и това дава една сигурност на хотелиерите. Идват с определени знания и умения, които са много подходящи. Няма нужда да ги учим, няма нужда да им показваме. Особено, ако се връщат за пореден сезон", сподели Георги Хаджиев, собственик на Агенция по наемане на работници от чужбина.

"Аз предпочитам да работя с български работници. Имам тук определени хора, но те са малко. Разбирате ли, че няма хора в България. За пример - пристигат едни вчера и ме лъжат, че могат да правят това и онова. Оказа се, че нищо не могат да правят, те са неграмотни. Около 30-40 човека съм подписал от Непал, Киргизстан и Бангладеш", разказа Веселин Налбантов, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Сподели:

Коментари (0)

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

Държавните авиокомпании Air China, China Eastern и China Southern са получили само 15 самолета C919 миналата година

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Смесването на валутите в счетоводните документи на фирмите и организациите е една от типичните грешки

САЩ удължиха лиценза за продажба на чуждестранните активи на "Лукойл"

САЩ удължиха лиценза за продажба на чуждестранните активи на "Лукойл"

Изпълнението на всяко споразумение е обусловено от отделно одобрение от OFAC