27 Юни, 2026

От „Да, България“ казваме ясно: данъците не трябва да се вдигат

Авторът, снимка: архив на Faktor.bg

Вместо повече държава, предлагаме повече свобода и прозрачност: ясни правила за ББР, контрол върху капитализациите на държавните предприятия, дигитализация на бюджета и приоритизация на общинските проекти

Ивайло Мирчев

МВФ отново препоръчва стари рецепти - повече данъци, по-високи осигуровки и по-голяма роля на държавата. Това е пътят към застой, не към растеж.
Истинският проблем е, че правителството на голямото “Д" вече провали бюджета - дефицитът се изпуска, границата от 3% трудно ще бъде спазена, а фискалната дисциплина рухва. Управляващите харчат безконтролно, пари се отпускат на кметовете снимали се пред герба във фотостудиото и после търсят оправдание да вдигат данъците.
Ние от „Да, България“ казваме ясно: данъците не трябва да се вдигат. България има нужда не от повече тежести за работещите и бизнеса, а от дисциплина и ефективност в управлението.
Нашият пакет десни мерки спестява над 1 млрд. лв. годишно чрез ограничаване на източването и неефективните разходи – от бонуси и почивни бази в администрацията до злоупотреби с ТЕЛК, обществени поръчки и здравната система.
Вместо повече държава, предлагаме повече свобода и прозрачност: ясни правила за ББР, контрол върху капитализациите на държавните предприятия, дигитализация на бюджета и приоритизация на общинските проекти.
Вместо повече данъци, предлагаме стимули за бизнеса: облекчения за реинвестирана печалба и развойна дейност, по-висок праг за ДДС, премахване на бюрокрацията с е-фактури и дневници.
Това е пътят към растеж, благосъстояние и модерна България.

Сподели:
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"

Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"

Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване

 Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната

Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната

В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона

За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"

За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"

Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.

Коментари (0)