БДЗП обяви старт на юбилейното 10-то издание на кампанията „Ние броим врабчетата“. Голямото преброяване през 2026 г. година ще се проведе на 18 април (събота).
На 20 март, когато по целия свят се отбелязва Световния ден на врабчето, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) обяви старт на юбилейното 10-то издание на кампанията „Ние броим врабчетата“
Голямото преброяване през 2026 г. година ще се проведе на 18 април (събота), когато хора от цялата страна могат да се включат, като отделят само 10 минути между 9:00 и 12:00 часа, за да преброят колко врабчета виждат около себе си – в двора, парка, на улицата или от балкона си.
Данните се въвеждат в специална онлайн платформа на сайта birds.bg, която ще бъде активирана в деня на преброяването, съобщава Българското дружество за защита на птиците.
В рамките на кампанията БДЗП организира три събития в София, които имат за цел нагледно да запознаят деца и възрастни с видовете врабчета и защо е важно да знаем, къде и дали се срещат около нас.
Организаторите са подготвили и интересни работилници и игри за деца на 29 март в Зоологическа градина – София, на 8 април в Музейко и на 18 април в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“.
Основната цел на инициативата е да насочи вниманието на хората към връзката между птиците и средата, в която живеем. Врабчетата са типични градски птици и са своеобразен индикатор за състоянието на градската среда.
Ако условията се влошават за тях – например заради презастрояване, намаляване на зелените площи, прекомерна употреба на пестициди в селското стопанство, липса на насекоми, замърсяване на въздуха или шум – това е знак, че същите фактори влияят и върху качеството на живот и на хората.
Именно участието на колкото се може повече хора е в основата на кампанията. Чрез техните наблюдения се събира ценна информация за състоянието на трите най-разпространени вида у нас – домашно врабче, полско врабче и испанско врабче, какви места предпочитат, кой вид преобладава и др.
Според резултатите от 21-годишно проучване на широкоразпространените птици в България, представено от БДЗП през 2025 г., домашно врабче продължава да бъде сред намаляващите видове – популацията му е спаднала с около 50% от 2005 г. насам.
В България се срещат пет вида врабчета. Най-разпространеното и най-добре познатото в нашето ежедневие е домашното врабче, а по селата и сред природата се срещат полското, скалното, испанското и италианското врабче.
Още от Улицата
Срещу закриването на Комисията по досиетата - общественици с Отворено писмо до народните представители
"Защитата на архивите на Държавна сигурност е защита на историческата истина, на правото на гражданите да знаят и на демократичната памет на българската държава?", пише в писмото
От днес изплащат осъвременените пенсии
За трудов стаж минималната пенсия вече е 347,51 евро
Екатерина Дафовска оцеля по чудо на автомагистрала "Тракия"
Олимпийската ни шампионка от Нагано 1998 г. е пътувала от Бургас към столицата, когато колата ѝ е излязла от контрол, завъртяла се е и се е обърнала на пътното платно