9 Януари, 2026

От понеделник поляците пътуват без визи до САЩ

От понеделник поляците пътуват без визи до САЩ

Полша вече е в списъка на федералната програма за безвизов режим

Гражданите на Полша ще могат да пътуват до САЩ без виза от началото на следващата седмица, обяви днес полският президент Анджей Дуда, цитиран от Асошиейтед прес.

Той добави, че официалното съобщение ще бъде направено по-късно днес във Вашингтон. По думите му това е "важна и добра новина" за 37-те милиона поляци и 10-те милиона поляци в САЩ.

Застанал до американския посланик във Варшава Джорджет Мосбакер, Дуда благодари на президента Доналд Тръмп за решението му да включи Полша в списъка на страните от федералната програма за безвизов режим.

От 11 ноември, когато е Денят на независимостта - националният празник на Полша, - поляците ще могат да пребивават до 90 дни на територията на САЩ с цел туризъм или бизнес. Това решение на Вашингтон се очакваше отдавна в Полша, която е един от най-близките съюзници на САЩ в Европа със здрави двустранни политически, търговски и военни връзки, отбеляза Ройтерс.
Сподели:

Коментари (0)

СБУ показа отломки от балистичната ракета "Орешник", с която Русия удари Лвовска област

СБУ показа отломки от балистичната ракета "Орешник", с която Русия удари Лвовска област

По-специално, сред намереното има: блок за стабилизация и насочване (на практика това са „мозъците“ на ракетата), части от двигателната установка, фрагменти от механизма за ориентация и дюза от платформата на блока за разделяне

Руски опозиционен журналист загина след падане от прозорец във Франция

Руски опозиционен журналист загина след падане от прозорец във Франция

Медии във Великобритания напомнят, че от началото на войната срещу Украйна най-малко 15 известни руски олигарси, висши военни, журналисти, които са критикували Владимир Путин, са починали след мистериозна смърт след падане от прозорци, балкони или скали

Хората на Тръмп на четири очи с човек на Путин, преговарят за мир без Европа

Хората на Тръмп на четири очи с човек на Путин, преговарят за мир без Европа

Срещата с Дмитриев се е състояла след преговори с представители на Украйна и „коалицията на желаещите“, Axios разкрива подробности