15 Април, 2025

23 август: Да помним - нашите антифашисти бяха преди това приятели на нацистите

23 август: Да помним - нашите антифашисти бяха преди това приятели на нацистите

Днес е знаков ден, който години наред българските комунисти и наследниците им социалисти се опитват да прикриват и обгръщат със забравата на историята. 23 август 1939 г. е ключът към много повратни събития, разтърсили Стария континент преди 82, пакта Молотов-Рибентроп години.

На 21 август 1939 година министърът на външните работи на Германия Йоахим фон Рибентроп каца в Москва с личния самолет на Хитлер. Летището е украсено със свастики, а оркестърът свири “Deutschland, Deutschland über Alles”.

На следващия ден – 22-и август са изготвени тайните протоколи за сътрудничество между Москва и Берлин. Хитлер одобрява споразумението по телеграфа. Вечерта Сталин вдига тост за фюрера с думите: „Той е добро момче.“

На 23 август комисарят на външните работи на СССР, В.М. Молотов и Рибентроп слагат подписите си под Пакт за ненападение между нацистка Германия и Съветския съюз (на немски: Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt, известен също като Пакта Молотов - Рибентроп). Всичко се случва

в присъствието на Сталин

Реално това е междуправителствено споразумение, а към него е приложен таен допълнителен протокол за определяне границите на областите от взаимен интерес в Източна Европа в случай на "териториално и политическо преразпределение". Страните обещават да се въздържат от атака помежду си и да спазват неутралитет в случай, че някоя от тях стане обект на военни действия на трето лице или на трета страна. Участниците в споразумението отказват да участват в обединението на властите, "нито пряко, нито косвено срещу другата страна." Договарят се за осигуряване на взаимен обмен на информация по въпроси, засягащи интересите на страните.

Най-зловещото решение в пакта предвижда подялбата на Полша, включването на Латвия, Естония, Финландия, източната част на "зони, принадлежащи на полската държава" и Бесарабия в съветската сфера на интереси, а Литва, Полша и на запад - в сферата на интересите на Германия. Така реално Сталин и Хитлер си поделят като световни мародери земите на неудобните съседи.

Любопитна е реакцията и действията на българските комунисти, които днес се кичат като антифашисти?

„По заповед на Москва те подкрепят Германия на Хитлер чак до 22 юни 1941 година, пише в свой коментар журналистът Даниела Горчева. После пак по заповед на Москва и в интерес на окупационните намерения на военнопрестъпника Сталин започват да избиват представителите на българското войнство, на българската интелигенция и да подготвят почвата за съветското робство на България. Вечен позор за тях и вечна памет за жертвите им“.
Сподели:

Коментари (0)

123 години от рождението на Гемето - земеделски водач и заклет антикомунист 

123 години от рождението на Гемето - земеделски водач и заклет антикомунист 

Принуден да напусна страната, заедно с други емигранти от Източна Европа създава т. нар. „Земеделски комитет“, със задача да се бори против комунистите в страните от бившия вече социалистически лагер

Ген. Иван Фичев: Ръководи успешната защита на Видинската крепост през сръбско-българската война

Ген. Иван Фичев: Ръководи успешната защита на Видинската крепост през сръбско-българската война

Внук е на знаменития възрожденски строител Колю Фичето. Като генерал-майор, Фичев е начело на Щаба на българската войска по време на Балканската война

204 години безсмъртие за Раковски – прозрял пръв руската убийствена политика за България

204 години безсмъртие за Раковски – прозрял пръв руската убийствена политика за България

Да помним заветите на един от основателите на модерната политическа мисъл, армия, дипломация и държавност у нас