14 Юли, 2026

Преди 25 години Костов поема фалиралата от социалистите България

Преди 25 години Костов поема фалиралата от социалистите България

На 21 май 1997 година кормилото на властта у нас поема синият лидер Иван Костов.

Точно преди 25 години клетва в Народното събрание полага правителството на ОДС, с премиер Костов.

Кабинетът е изправен пред трудната задача да поднови забавените от правителството на БСП икономически и социални реформи в България. Костов е първият министър-председател след 1989 г., който остава на поста за пълен 4-годишен мандат. Правителството му стабилизира финансовата система, въвеждайки валутен борд, провежда мащабна, повсеместна приватизация и поставя началото на период на устойчив икономически растеж.

Във външната си политика правителството продължава линията към членство в Европейския съюз. През декември 1999 г. България получава покана да започне преговори за присъединяване, които стартират през февруари 2000 г. Правителството подава молба за членство в НАТО през същата година. През 1999 г., по време на войната в Косово, въпреки оглавените от БСП обществени протести, правителството решава да предостави въздушното пространство на България на авиацията на НАТО за удари срещу Съюзна република Югославия. Същевременно кабинетът отказва на Русия въздушен коридор, за да дебаркира със свой контингент на летището в Прищина, и не допуска бежанци от конфликта в Косово да получат убежище в България.

През 2013 година полагат клетва и депутатите от най-злополучното в новата ни история 42-ро Народно събрание. Властта се поема от БСП, ДПС и Атака, а премиерският пост е отреден на Пламен Орешарски, управлявал чрез модела КОЙ и олигархията. Този парламент се оказа с най-нисък рейтинг в историята и става символ на корупция, задкулисие и политическо мафиотизиране.

Сподели:
Памет за "втория Батак" - повече от 2000 са изклани като пилци в Любенова махала

Памет за "втория Батак" - повече от 2000 са изклани като пилци в Любенова махала

На 14 юли 1877 г. османски редовни части и башибозук нападат село Гюнели махле (днешна Любенова махала), където по данни на следствената комисия, изпратена от Цариград, само в църквата и двора ѝ са убити 1013 души

Преди 148 години Великите сили решават съдбата ни без нито един български глас

Преди 148 години Великите сили решават съдбата ни без нито един български глас

По силата на Берлинския договор българските територии, установени от Цариградската конференция от 1876 г., са разделени на 7 части

Преди 35 г. България приема конституцията на фона на вълна от гладни стачки, палаткови лагери и митинги

Преди 35 г. България приема конституцията на фона на вълна от гладни стачки, палаткови лагери и митинги

Приемането на Основният закон на страната от 7-то Велико народно събрание е съпроводено от т.нар. „протест на тридесет и деветимата“, които обявяват гладна стачка през май 1991 г. Те напускат парламента с декларация, в която искат саморазпускане на Великото народно събрание, избори през юли и БСП да върне парите, които е взела от бюджета.

Коментари (0)