2 Август, 2026

Преди 50 години провъзгласяват ​Тодор Живков за държавен глава и вожд на БКП

Преди 50 години провъзгласяват ​Тодор Живков за държавен глава и вожд на БКП

На 9 юли 1971 година комунистическият диктатор Тодор Живков е обявен и за председател на Държавния съвет на Народна република България. 

Новосъздадената институция е своеобразна вариация на президентската и до 1990 година се помещаваше в сградата на „Дондуков” 2 в столицата, днес сградата на Президентството. 

Така реално от 1971 до свалянето му на 10 ноември 1989 година Живков успява да съсредоточи цялата власт в ръцете си – в БКП, като неин генерален секретар, и в държавната, в която по Конституция партията има ръководна роля. 

На 9 юли 1971 години се съставя и ново правителство. За премиер е назначен Станко Тодоров, който сменя от този пост Тодор Живков. Изпълнителната власт обаче се контролира изцяло от тоталитарния вожд, който през годините периодично качва и сваля от министър-председателския пост Станко Тодоров, Гриша Филипов и Георги Атанасов. Техните функции и правомощия са марионетни и произтичат изцяло от волята на партийния и държавния ръководител Тодор Живков.

Сподели:
Преди 48 години издъхва в мизерия и забрава Аспарух Лешников

Преди 48 години издъхва в мизерия и забрава Аспарух Лешников

За европейската критика Аспарухов остава вечният „Рицар на горното фа", а за България – богът на градския шлагер

Памет за Мамин Кольо - преди 65 години издъхва героят, когото България не бива да забравя

Памет за Мамин Кольо - преди 65 години издъхва героят, когото България не бива да забравя

Славният войвода е символ за тракийци и македонци, една от най-колоритните личности в националните ни борби за освобождение, възпят в българските народните песни

Черен ден: Василий Българоубиец ослепява воините на цар Самуил

Черен ден: Василий Българоубиец ослепява воините на цар Самуил

След битката при Ключ наследниците на Самуил не успяват да спрат византийския натиск и през 1018 година България губи независимостта си и попада близо два века под Византийско робство

Коментари (0)