2 Юли, 2026

Преди 81 години САЩ обявяват война на България

Преди 81 години САЩ обявяват война на България

Военният акт е реакция на така наречената Символична война, обявена от Царство България на САЩ и Обединеното кралство на 14 декември 1941 г.

На 5 юни 1942 г. САЩ обявяват война на Царство България. Военният акт е реакция на така наречената Символична война, обявена от страна на Царство България война на САЩ и Обединеното кралство на 14 декември 1941 г.

Само 7 дни по-късно, на 12 юни 1942 г. 13 тежки бомбардировача за далечно действие Б-24 Либърейтър, базирани на летище Файд на Суецкия Канал, прелитат над Средиземно море, Турция и Черно море, минават над сушата в района на Констанца и бомбардират нефтения район на Плоещ. Това е първият удар на американската стратегическа авиация в дълбочина на континента.

През есента на 1943 г., в резултат от успешния съюзнически десант в Сицилия, територията на Южна Италия довежда до попадането на Балканите в обсега на съюзническата бомбардировъчна авиация. На 19 октомври Чърчил издава нареждане България да бъде бомбардирана, след което започват въздушните атаки на съюзниците над София и други градове.

Останала в историята като Символична, войната реално продължава до 28 октомври 1944 година.
Сподели:
Преди 314 г. е роден Жан-Жак Русо, който от своя век каза: Човекът е окован във веригите на институтите

Преди 314 г. е роден Жан-Жак Русо, който от своя век каза: Човекът е окован във веригите на институтите

На 28 юни през 1712 г. в Женева се ражда бъдещият влиятелен френски просветител с енциклопедични познания Жан-Жак Русо. Разсъжденията му са толкова радикални за времето си, че романът „Емил или за възпитанието“ е изгорен в Париж, а в Женева и книгата му „Общественият договор“, а в Хага, Париж и Женева горят пред всички „Писма от Юра“, обявени от църквата за „противни на бога“.

Преди 107 години издъхва Венета Ботева - забравена и унижена в свободна България

Преди 107 години издъхва Венета Ботева - забравена и унижена в свободна България

Едва след като Стефан Стамболов изригва срещу бездушието на българските депутати, успява да накара властта да увеличи пенсията й на 60 лева

Преди 147 години княз Батенберг поема управлението на България след 483 години безнадеждност

Преди 147 години княз Батенберг поема управлението на България след 483 години безнадеждност

В историята ни князът ще остане като по-голям българин от много сънародници, подложили се да служат сляпо на Русия

Коментари (0)