Тежка семейна драма оставя кървав отпечатък върху рода на една от най-трагичните царски фамилии на България. Според хроникьорите на днешния ден през 987 г., по нареждане на Самуил е убит брат му Арон., обвинен в сътрудничество с византийците.
Арон (или Аарон) е български болярин, трети син на комит Никола и брат на българския цар Самуил, и на комитопулите Мойсей и Давид. Мойсей загива при обсадата на Серес. Върху Самуил тежи съмнението, че е поискал смъртта на Давид, убит от наемници край Преспа.
След смъртта на Давид и Мойсей, император Василий решава да сключи мирен договор с Арон, най-възрастния от братята, който включва сродяване и отстраняване на Самуил от царския трон. Арон избира за своя жена сестрата на Василий II. От Цариград е изпратен севастийският митрополит, който обаче вместо сестрата на императора води неизвестна никому жена (наречена от някои хронисти проститутка). Арон веднага разкрива измамата и нарежда митрополитът да се обезглави, а главата му да бъде пратена на Василий II.
Византийският император разбира за стореното, събира армия и се насочва към прохода Траянови врата, преминава го и достига Средец, който обсажда. Обсадата продължава 20 дни, но византийците претърпяват поражение от българите. Василий II побягва и поради несъобразителност минава отново през Траянови врата. Там обаче войните на Самуил, притекли се на помощ на брат му Арон, вече го чакали. Почти цялата византийска армия е унищожена или попада в плен. Самият император по чудо оцелява.
Още от От редактора
Петрова нива отново събира България в памет на героите преображенци
Днес в сърцето на Странджа ще се състои Националният тракийски събор-поклонение, посветен на годишнината от Илинденско-Преображенското въстание
Преди 58 години войските на Варшавския договор смазват Пражката пролет
След окупацията следва масова емигрантска вълна – 70 000 хил. души емигрират на Запад веднага след инвазията, като преобладават висококвалифицираните специалисти
16 години без Благой Топузлиев - анкомунистът в расо
Чуйте и един уникален аудио запис за отец Благой Топузлиев