24 Ноември, 2024

​Издъхва Македонски, вдъхновил Вазов за „Немили-недраги”

​Издъхва Македонски, вдъхновил Вазов за „Немили-недраги”

На днешния ден преди 98 години в Русе издъхва един от най-сърцатите поборници за независима и свободна България - Христо Македонски.

Предполага се, че именно Христо Македонски е прототип на Спиро Македонски, главния герой на повестта на Иван Вазов „Немили-недраги“.

За големия хъш Христо Ботев пише в едно свое писмо от Браила:

„Като му разказах мисията си и положението на работите, той се разпали дотолкова, щото се реши да пожертвува и ризата си от гърбът.”

Хайдутството си Македонски започва в четата на Стоимен войвода. През 1862 година влиза в Първата българска легия на Георги Раковски в Белград и се сражава с турците при бомбардирането града. След разпускането на легията заминава за Румъния. В 1864 - 1865 година е начело на малка чета, която по поръчение на Раковски обикаля българските земи. По-късно, в периода 1867-1868 взема участие и във Втората българска легия, като след като тя е разпусната през пролетта на 1868 година, преминава в Румъния.

По-късно същата година се присъединява към четата на Хаджи Димитър иСтефан Караджа. В битката при Вишоград е убит Георги Чернев, знаменосец на Стефан Караджа, след което Македонски поема знамето. След разбиването им край вр. Бузлуджа, Македонски с още двама четници успяват да избегнат турските потерии и убежище в Зографския манастир. По-късно отново се прехвърля в Румъния. Работи при Стефан Берон, участва в революционната дейност на българската емиграция и в подготовката на Старозагорското и Априлското въстание.

В Сръбско-турската война от 1876 година е войвода на чета от 200 български доброволци. Знаме на тази чета е същото това знаме на Стефан Караджа, което Христо Македонски е успял да запази. То е било ушито през 1866 г., в Браила от Султана Русева. Пазено като рядка светиня, през 1925 г. то било предадено от дъщерите на Хр. Македонски - Тица и Екатерина, на Министерството на войната. Днес това знаме се съхранява в Националния военно-исторически музей.

В 1885 година е деец на Българския таен централен революционен комитет в Голямо Конаре. На 82-годишна възраст, поборникът Македонски умира в Русе на днешния ден през 1916 година

Сподели:

Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя

Ликвидират Йосиф Хербст като неудобен свидетел за убийство

В продължение на 45 години комунистическият режим в България тенденциозно използваше името на Йосиф Хербст за пропаганда на тоталитарната си идеология

Преди 80 години издъхва Райко Алексиев, убит от комунистите заради карикатура за Сталин