24 Ноември, 2024

​Комунистическият режим – истинският атентатор на гара Буново

​Комунистическият режим – истинският атентатор на гара Буново

Преди 29 години на днешния ден избухва бомба поставена във вагона за майки с деца на влака Бургас – София. Това реално е най-големият железопътен атентат в българската история. Същият ден избухва бомба в кафе-сладкарницата на хотел "Сливен" в Сливен.

Официалната версия на комунистическата власт е, че взривовете са дело на членове на нелегална организация, наречена Турско национално-освободително движение в България, въпреки че тя реално е създадена няколко месеца по-късно. Мотивът са действията на държавната власт по провеждането на така наречения Възродителен процес и насилствената смяна на имената на турците.

Бомбата е с часовников механизъм, а часът е разчетен да съвпадне с навлизането на влака в тунела в района на гара Буново. Там паниката и липсата на достатъчно въздух биха довели до възможно най-голям брой жертви.

Заради маневра на гара Златица влакът закъснява с две минути и взривът избухва в 21:31 ч. На 9 март 1985 г. на гарата, а не в тунела.

В атентата загиват 7 души - 3 деца и 4 жени. Сред жертвите са глухонеми деца прибиращи се в вкъщи. Ранени са тежко 9 души и сред тях също има 2 деца.

Според комунистическия режим на Тодор Живков атентатът, както и последвалия го в град Сливен, е извършен от протурски терористи, български граждани. На 25 април 1988 са осъдени на смърт лицата, обявени за пряко участвали в атентата: Елин Маджаров (Емин Мехмедали), Алцек Чакъров (Абдула Чакър) и Сава Георгиев (Саафет Реджеб), няколко месеца по-късно същата година присъдата е потвърдена от Държавния съвет на НРБ и осъдените са екзекутирани и кремирани. По-късно става ясно, че Емин Мехмедали (Елин Маджаров) и Абдула Чакър (Алцек Чакъров), са били агенти на окръжното управление на Държавна сигурност в Бургас през 70-те и 80-те години. Освен официалната версия продължават да витаят съмнения, че атентатът е подготвен реално от Държавна сигурност, като алиби и оправдание за противодействие срещу надигащата се съпротива на турците, заради сменените им имена. В тази посока има доста доказателства, срещу които тайните служби на комунистическия режим и БКП не са дали отговор. Независимо от тази версия основният виновник за кървавия инцидент остават ръководителите на тоталиталния режим, които със смяната на имената погазиха основни човешки права и ценности и всяха в българското общество омраза и недоверие.

В памет на жертвите на атентата на сградата на гара Буново е открита паметна плоча, а на 11 септември 2007, близо до гарата, е открит паметник на жертвите. ДПС пък построи чешма в памет на осъдените и убити като атентатор.

На снимките: взривеният вагон, жертвите и атентаторите

Сподели:

Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя

Ликвидират Йосиф Хербст като неудобен свидетел за убийство

В продължение на 45 години комунистическият режим в България тенденциозно използваше името на Йосиф Хербст за пропаганда на тоталитарната си идеология

Преди 80 години издъхва Райко Алексиев, убит от комунистите заради карикатура за Сталин