Годината е 1876, денят 20 април – една паметна дата в българската история. На този ден, преди 143 години, нашите деди се вдигат срещу цяла империя в името на едно – свободата.
Макар действията им да не водят пряко до нея, техният бунт остава един от най-ярките примери за себеотрицанието и храбростта, на която е способен българина в името на най-висше благо. В този смисъл 20 април може да бъде наречен ден първи от поривът на българите да постигнат своето национално освобождение. Започналият въоръжен конфликт, записан в историята ни като Априлско въстание, след много перипетии довежда до възраждането на Българската държава.
Няма да е пресилено, ако кажем, че тя се роди на 20 април 1876 пред Каблешковата къща, където пуква първата пушка на жадните за свобода българи, дала знак за началото на въстанието. Тодор Каблешков обявява въстанието, за което уведомява околните села с прочутото "Кърваво писмо". Същият ден въстава и Панагюрище, а Георги Бенковски сформира своята конна "Хвърковата чета", с която обикаля селищата в окръга и ги вдига на въстание.
Скоро редовна турска армия и башибозук атакуват въстаналите селища. Първи падат Стрелча, Клисура, а след четиридневни сражения - и Панагюрище. Следва Батак и т.н.
Въстанието завършва с разгрома на Ботевата чета и тази на Таньо Стоянов. Близо 80 селища са изгорени, убити са около 30 хиляди жени, деца и мъже. А в спомените на предците ни остава като епопея на обречените.
Дълбоко погрешно е обаче да свързваме Априлското въстание само с героичните битки при Зли Дол и Дряновския манастир, погрома над Ботевата чета и с Разловския бунт в Македония, организиран от групата „Българска зора“. Априлското въстание е събитието, което довежда до Цариградската конференция, до Руско-турската война, до Санстефанския догорвор, до Берлинския договор и в крайна сметка - до връщането на България на политическата карта на Европа.
Може би свободата си България можеше и да не извоюва без Руско-турската война. Но първата пушка в международния конфликт, довел до нашето частично Освобождение, пукна край моста в Копривщица! Там, а не в Москва ние като народ сами започнахме войната довела до нашето Освобождение. А "Кървавото писмо" на Тодор Каблешко бе нашата декларация на независимост.
Затова може би е време да настояваме 20 април да се чества официално като Ден на Свободата!
Още от От редактора
Избират за столица на освободена България четвъртия по големина град с провинциален вид, но перспективен за развитие
На 2 април 1879 г. държавниците ни правят проницателната преценка, че София има благоприятно местоположение и възможности да се превърне в административен център
Непокорният поет: Човек трябва да полудее мъничко, за да не полудее съвсем
На 2 април 1933 г. е роден поетът от бъдещето Константин Павлов. В студената неделна привечер на 28 септември 2008 г. той се пресели в Отвъдното.
Преди 21 години България става пълноправен член на НАТО, заедно с още 6 страни
С тържествен ритуал са издигнати 7-те национални знамена на новоприетите в Алианса държави, сред които се вее и българският флаг