На днешния ден през 1876 г. Георги Бенковски обявява преждeвременно началото на Априлското въстание. Всщъност малцина знаят, че истинското име на апостола е Гаврил Груев Хлътев, но по една случайност взима името на един полски патриот, заточен от руското правителство на остров Сахалин.
Този поляк сполучил да избяга от каторгите и стъпил в Япония.
В Букурещ Стоян Заимов запалва Бенковски по революционното дело. През лятото на 1875 г. той е включен в групата революционери-подпалвачи на Цариград, а по-късно дейно участва в подготовката на Априлското въстание. Когато разбира, че в Копривщица вече се бият, Бенковски обявява въстанието и в Панагюрище, след което бързо сформира чета и тръгва да вдига и околните села. Хвърковатата чета, с която неуморно обикаля целия регион и успява да мобилизира и мотивира много въстаници, играе централна роля във военните действия на въстанието. Към четата се включват даже шестима хървати от Далмация и един немец, които работят на жп станцията в Белово. Единият от тях, Стефан-Далматинеца, е последният им байрактар.
След жестокото потушаване на бунта в Панагюрския регион, Бенковски и четата се отправят към Тетевенския балкан, където на 12 май след предателство пада в река Костина, пронизан от куршума на баш потеряджията Рюзгяр Хаджи Ахмед ага. Главата му е пратена в Ботевград, а след това в София.
Тези събития са документирани от Захари Стоянов в "Записки по българските въстания". Самият автор преживява по чудо организираната им засада.
Още от От редактора
Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя
Ликвидират Йосиф Хербст като неудобен свидетел за убийство
В продължение на 45 години комунистическият режим в България тенденциозно използваше името на Йосиф Хербст за пропаганда на тоталитарната си идеология
Преди 80 години издъхва Райко Алексиев, убит от комунистите заради карикатура за Сталин