8 Април, 2025

Комунистите свалят екзарх Стефан и подчиняват църквата на ДС

Комунистите свалят екзарх Стефан и подчиняват църквата на ДС

Екзарх Стефан I

На днешния ден през 1948 г. комунистическата власт в България посяга на независимостта на Православната църква и реално я подчинява в продължение на няколко десетилетия на партийната воля.

Преди 69 години на 6 септември екзарх Стефан I Български подава оставка под натиска на комунистическото правителство.

Духовникът е неприемлив за червената власт, защото се противопоставя на участието на свещениците в политическия живот в страната и намесата на една партия в духовните дела. Поради откритото си несъгласие с политиката на комунистическата власт в Народна република България към Българската православна църква и нейното отношение към религията, екзарх Стефан е обявен за враг и подложен на неоснователни обвинения и нападки от водачи на БКП, които изпълняват волята на Москва за налагане на атеизъм и прекъсване на връзката на народа с православието. Реално след свалянето на Стефан БПЦ се управлява от Държавна сигурност и ЦК на БКП, които взимат реално важните решения за избор на митрополити и висши духовници.

Атаките на комунистите към екзарх Стефан не спират само до тук. На 24 ноември 1948 г. той е интерниран в село Баня, Карловско, където умира през 1957 г. Погребан е в катедралната църква „Успение Богородично“ на Бачковския манастир, а години наред името му бе забравено.

Стефан е ръкоположен за Маркианополски епископ през 1921 г., а през 1922 г. е избран за Софийски митрополит. В качеството си на Софийски митрополит той отслужва заупокойната молитва в църквата Света Неделя на 16 април 1925 г., когато е извършен Атентата в Света Неделя.

На този пост служи 26 години. Между двете световни войни и участва активно в икуменическото движение и представлява Българската православна църква на множество международни конференции. Работи за снемане на схизмата, наложена през 1872 г. на Българската екзархия. През 1943 г. активно участва в движението за спасяването на българските евреи. От 1944 до 1945 г. е наместник-председател на Светия Синод. На 21 януари 1945 г. е избран за български екзарх, а на 22 февруари същата година е вдигната схизмата на Българската православна църква.

Интересът към живота и делото на екзарх Стефан I започва да се възражда през 90-те години на 20 век в резултат на започналите в България демократични промени. Името на екзарх Стефан I нашумя във връзка с честванията по повод спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. На своя сесия, проведена на 19 ноември 2001 г. израелският мемориален институт “Яд Вашем” го удостоява с почетна грамота, медал и званието “Праведник на света” за неговия принос за спасяването на българските евреи през 1943 г. “Името му ще бъде вписано завинаги върху Почетната стена в Алеята на праведните” в Йерусалим – се казва в грамотата, издадена на 12 март 2002 г.
Сподели:
60 години от мистериозната смърт на Горуня, готвел преврат срещу режима на Живков

60 години от мистериозната смърт на Горуня, готвел преврат срещу режима на Живков

Първото съмнение на версията за самоубийството на Горуня изказва неговият ятак от партизанските години Петко Цонев

На днешния ден е роден княз Александър I Батенберг Съединител, защитил обединението на двете части на разкъсана България

На днешния ден е роден княз Александър I Батенберг Съединител, защитил обединението на двете части на разкъсана България

Той подписва Съединението с ясното съзнание, че ще загуби княжеското си звание и титла, и династията му няма да бъде продължена. Поисква след смъртта си да бъде погребан в България, в негова чест е изградена гробницата в София.

Ден на голямата измама: Как БКП стана БСП дни след падането на Тодор Живков

Ден на голямата измама: Как БКП стана БСП дни след падането на Тодор Живков

През годините тя загуби облика си на партия на широките народни слоеве и се превърна в клика на милионерите и троянски кон на путинова Русия