Днес е денят на Свети Александър Невски.
Храм-паметникът е най-голямата източноправославна катедрала на Балканския полуостров
На 19 февруари 1882 г. е положен основният камък. Строителството започва през 1904 г. и продължава осем години. Тържествена литургия предстои днес в храма. Тя ще бъде отслужена от Негово светейшество Патриарх Неофит.
Дори и вярващите да не знаят от житието му с какво се е прославил, неговото име е достатъчно известно у нас, защото най-големият катедрален храм в България носи неговото име – „Свети Александър Невски“.
В този храм са чествани и продължават да се честват важни исторически събития – интронизация на българските патриарси, техните опела, венчавки на българските монарси и първенци, честване на национални празници и други важни годишнини.
В криптата на храм „Свети Александър Невски“ има експозиции с уникални икони и друга църковна утвар.
В деня на Свети Александър Невски имен ден празнуват много имена
Кой е бил Свети Александър Невски?
Роден около 1220 г., младият Александър е избран на 16 години за княз на Новгород.
Два пъти княз Александър воюва с шведите.
Първият път е само на 20 години. Той напада с неголяма армия войските на шведите, които пуснали котва в река Нева и затова го наричат Невски.
Втората победа княз Александър Невски отвоюва за Русия над шведите две години по-късно през 1241 г.
Княз Александър Невски предава Богу дух през 1263 г. През 1547 г. е канонизиран за светец от Руската православна църква.
Защо руският светец Свети Александър Невски присъства и в живота на българите?
След Руско-турската освободителна война, правителството на Петко Каравелов взема решение свободният от турците български народ да изрази своята национална благодарност към руснаците.
Най-мъдрият начин за това е изграждането на подходящ православен храм. По инициатива на княз Александър I Батенберг, българите сами събират дарения, с които изграждат огромния и красив катедрален храм.
Новият храм носи името на руския светец Александър Невски, защото той преживе проявил изключителен военен героизъм, когато бил на 20 и на 22 години. Бил мъдър владетел до края на земните си дни и защото бил почитан от руския император Александър Втори, при чието царуване избухва Руско-турската освободителна война.
В храм „Свети Александър Невски“ са вградени мощи на руския светец. Идеята е и Свети Александър да закриля българския народ, както и руския.
В патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" ще се отслужи празнична Света Литургия, водена от Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.
Имен ден празнуват всички, които носят имената Александър, Александра, Александрина, Алекс, Алекса, Алексей, Алексия, Сашо, Сашко, Саша, Сашка, Алеко.
Още от От редактора
Стамболийски преди 105 години: Какво ви носим? Смърт...
С подписването на унищожителния за България Ньойски мирен договор от 27 ноември 1919 година страната ни изпада в тежка международна изолация
79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи
Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация
Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България
Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия