23 Август, 2026

От семейство Тръмп се опитват да спечелят от бума на военните дронове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ерик Тръмп, вторият по възраст син на президента на САЩ Доналд Тръмп, инвестира 1,5 милиарда долара в обединение на производители на дронове – Xtend и JFB Construction Holdings

Членове на семейството на президента на САЩ се опитват да печелят от бума на военните безпилотни летателни апарати, като инвестират в компании, които ги произвеждат. Това пише Bloomberg.

По данни на изданието Ерик Тръмп, вторият по възраст син на президента на САЩ Доналд Тръмп, инвестира 1,5 милиарда долара в обединение на производители на дронове – Xtend и JFB Construction Holdings. В сделката участва и друга компания производител на дронове – Unusual Machines Inc., в която братът на Ерик – Доналд Тръмп-младши – заема длъжността съветник. Сделката се обслужва от инвестиционната банка Dominari Holdings Inc., която е базирана в Trump Tower и по-рано вече е участвала в други семейни начинания на Тръмп.

„Тази сделка ще приближи семейството на Тръмп до отбранителното производство, което е приоритет за администрацията. Тя също така им дава финансов интерес в компания, която може да извлече полза от плановете на Министерството на отбраната за ускоряване на закупуването на военни дронове – процес, който, по думите на администрацията, се бави заради прекомерна бюрократична суетня“, пише Bloomberg.

Както отбелязва изданието, миналата година компанията Xtend е спечелила „многомилионен“ договор от Министерството на отбраната за разработване на безпилотни летателни апарати, базирани на изкуствен интелект. Споразумението за обединение с JFB е било сключено на фона на подготовката на Xtend за получаване на нова държавна поръчка. Става дума за участие в първия етап на програмата на Министерството на отбраната „Доминиране на дроновете“ на стойност 1,1 милиарда долара.

Както писахме, въпреки постепенното усвояване на малките дронове, американската армия като цяло остава силно скептична към тази технология. Поне на нивото на средния офицерски състав е разпространено мнението, че Украйна и Русия използват активно дронове поради бедност и че на богатата американска армия дроновете всъщност не са ѝ особено необходими.

По време на военни учения американските военни продължават да действат така, сякаш малките дронове изобщо не съществуват.

Сподели:
Цените на плодове и зеленчуци на борсите падат, но не и на пазарите

Цените на плодове и зеленчуци на борсите падат, но не и на пазарите

При основните хранителни стоки обаче се наблюдават обратни тенденции

Шефът на БНБ с първа равносметка след приемането на еврото

Шефът на БНБ с първа равносметка след приемането на еврото

По думите на Димитър Радев причините за инфлацията не се коренят в единната европейска валута, тя е била видима доста преди 1 януари 2026 година

Kaĸ eдин бългapcĸи ĸлиeнт нa Віnаnсе ce oĸaзa дoĸлaдвaн нa Mocĸвa зa ĸpиптo oпepaции ĸъм Уĸpaйнa

Kaĸ eдин бългapcĸи ĸлиeнт нa Віnаnсе ce oĸaзa дoĸлaдвaн нa Mocĸвa зa ĸpиптo oпepaции ĸъм Уĸpaйнa

Πoĸpaй cлyчaя в Бългapия лoгичнo ce нaдигaт въпpocи зa cигypнocттa нa личнитe дaнни

Коментари (0)