31 Декември, 2025

От утре и изтребители F-16 ще бранят небето над България

От утре и изтребители F-16 ще бранят небето над България

Те ще изпълняват съвместна мисия с българските изтребители МиГ-29

Охраната на въздушното пространство на Република България ще бъде усилена с американски изтребители Ф-16 от утре, 26 септември 2020 г., до 30 октомври 2020 г.

Съгласно решение на Министерския съвет шестте изтребителя Ф-16, които ще изпълняват съвместната мисия заедно с българските изтребители МиГ-29, се пребазираха в авиобаза Граф Игнатиево на 18 септември 2020 г. Те взеха участие в международната летателна тренировка „Тракийска пепелянка - 2020“, която приключи днес.

За първи път българските Военновъздушни сили успешно участваха в такава съвместна мисия със своите американски колеги през есента на 2016 г. Участието в такива съвместни мисии повишава способностите на ВВС за гарантиране на ненарушимостта на охраняваното въздушно пространство на Алианса.

Съвместната охрана на въздушното пространство на страната ни ще се извършва в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана. Тя е в интерес на гарантиране на сигурността на съюзниците от НАТО и повишава способностите им за взаимодействие при изпълнение на съвместни задачи. Усилването на мисията по охрана на въздушното пространство на страните-членки от източния фланг ще се извършва със съюзнически сили на ротационен принцип.
Сподели:

Коментари (0)

Транспортът в София ще работи в Новогодишната нощ, метровлаковете ще са през 20-30 минути

Транспортът в София ще работи в Новогодишната нощ, метровлаковете ще са през 20-30 минути

Зоните за платено паркиране няма да работят от днес до 4 януари включително.

Георги Лозанов: Военният престъпник Путин за Тръмп е партньор, идва времето на автокрациите

Георги Лозанов: Военният престъпник Путин за Тръмп е партньор, идва времето на автокрациите

"Надявам се, че между демокрацията и автокрацията вратата е въртяща се и нещата могат да се обърнат."

Вместо ЧНГ: Митрофанова отново назидава и говори за "обща история"

Вместо ЧНГ: Митрофанова отново назидава и говори за "обща история"

"Бяхме по-далеч от взаимното разбирателство от всякога, но така и не срещнахме насрещния стремеж да се чуем.“