2 Юли, 2026

Отбелязват 20-годишнината от потъването на руската атомна подводница „Курск“

Отбелязват 20-годишнината от потъването на руската атомна подводница „Курск“

С траурна церемония в Санкт Петербург ще бъде отбелязана 20-годишнината от потъването на руската атомна подводница „Курск“ в Баренцово море. Това съобщиха от петербургския клуб на моряците подводничари и ветерани от военноморския флот.

На 12 август 2000 г. около 11:30 две последователни експлозии избухват на борда на подводницата, която участва в учения в Баренцово море.

Загиват всичките 118 членове на екипажа.

Норвежки водолази успяват на отворят аварийно-спасителната камера на подводницата 9 дни след инцидента.

Според заключението на следствието причина за взривовете е изтичане на водороден пероксид в торпедното отделение.

32-ма души от екипажа, включително командирът капитан Андрей Колесников, са погребани в Серафимовското гробище в Санкт Петербург.

Там ще бъде отслужена заупокойна молитва. Насрочена е панихида и в Николо-Богоявленската морска катедрала. Траурни мероприятия са планирани са планирани в още няколко града на Русия.

Сподели:
Умира Георги Димитров, но истината за неговата роля все още разделя България

Умира Георги Димитров, но истината за неговата роля все още разделя България

77 години след смъртта на Вожда, както още са го наричали, българските историци отказват да направят обективен прочит на живота и делото на Георги Димитров, а Кремъл отказва да разсекрети документи около смъртта му

Преди 314 г. е роден Жан-Жак Русо, който от своя век каза: Човекът е окован във веригите на институтите

Преди 314 г. е роден Жан-Жак Русо, който от своя век каза: Човекът е окован във веригите на институтите

На 28 юни през 1712 г. в Женева се ражда бъдещият влиятелен френски просветител с енциклопедични познания Жан-Жак Русо. Разсъжденията му са толкова радикални за времето си, че романът „Емил или за възпитанието“ е изгорен в Париж, а в Женева и книгата му „Общественият договор“, а в Хага, Париж и Женева горят пред всички „Писма от Юра“, обявени от църквата за „противни на бога“.

Преди 107 години издъхва Венета Ботева - забравена и унижена в свободна България

Преди 107 години издъхва Венета Ботева - забравена и унижена в свободна България

Едва след като Стефан Стамболов изригва срещу бездушието на българските депутати, успява да накара властта да увеличи пенсията й на 60 лева

Коментари (0)