21 Февруари, 2026

Откриха диамант с ювелирно качество и с тегло от 998 карата

Откриха диамант с ювелирно качество и с тегло от 998 карата

Снимка: "Лукара даймънд"

Диамант с ювелирно качество и с тегло от 998 карата беше добит в Ботсвана в известната мина Карове от компанията „Лукара даймънд“, съобщи агенция Блумбърг, цитирана от БТА.
Със своята маса новият скъпоценен камък се нарежда в четворката на най-големите, добивани някога от минната промишленост.
Мината Карове е добре известна по света със своите уникални диаманти. Тук през 2019 година беше добит камък с тегло 1758 карата, който беше закупен от френската модна къща „Луи Вюитон“.
По своето тегло той отстъпваше единствено на добития през 1905 година диамант в ЮАР „Кулинан“ , тежащ 3106 карата. Изработеният от най-голямата част на скъпоценния камък диамант беше инкрустиран в скиптъра на британските монарси.
През 2015 година в мина Карове беше открит диамант с тегло 1109 карата. Той беше продаден за 53 милиона долара и сега е притежание на компанията „Граф даймъндс“.
Ботсвана е най-големият производител на тези скъпоценни камъни в Африка и страната се нарежда на второ място в света след Русия, припомня агенцията.
Един карат е 0,2 грама.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да загубят до 175 млрд. долара заради незаконните мита

САЩ може да загубят до 175 млрд. долара заради незаконните мита

Председателят на Комисията по международна търговия в Европейския парламент Бернд Ланге заяви, че „надплатените мита трябва да бъдат възстановени“.

Украйна порази два кораба и два самолета в окупирания Крим

Украйна порази два кораба и два самолета в окупирания Крим

В района на населеното място Астраханка, Запорожка област, подразделения на Силите за отбрана на Украйна са поразили реактивна система за залпов огън „Торнадо-С“ на противника

Осем от Хизбула са убити при удари на Израел в Източен Ливан

Осем от Хизбула са убити при удари на Израел в Източен Ливан

Израелските военни заявиха, че са атакували „няколко терористи от ракетния комплекс на Хизбула в три различни командни центъра в района на Баалбек“ |