30 Януари, 2026

Откриха мъртви разследващ журналист и приятелката му в Словакия

Откриха мъртви разследващ журналист и приятелката му в Словакия

cross.bg

Същият е извършвал разследване за укриване на данъци, съобщават високопоставени служител

Словашки разследващ журналист и приятелката му бяха застреляни в дома им, а най-вероятната причина за покушението е свързана с работата му по темата за укриване на данъци, съобщава"Уошингтън поуст", позовавайки се на изявление на високопоставен полицейски служител от Братислава.

Телата на 27-годишния Ян Кучиак и партньорката му са били открити в неделя в къщата им във Велка Маца, на изток от столицата.

Полицията е влязла в дома им по сигнал на разтревожен член на семейството. Засега силите за сигурност отказват каквито и да е детайли по престъплението, освен че "изглежда то да е свързано с разледванията на Кучиак".

Словашкият премиер Роберт Фицо коментира, че ако това наистина е така, то това е безпрецедентна атака срещу свободата на пресата и демокрацията в Словакия.

Журналистът е бил прострелян във врата, а гаджето му в главата. Престъплението е извършено между четвъртък и неделя.

Досега в Словакия не е имало поръчково убийство на репортер.

Кучиак е работил за новинарския сайт Aktualne.sk като фокуса на работата му са били схемите за данъчни измами.

Последното от разследванията му е за бизнесмен, продаващ жилища в затворен комплекс на компании, които са негова собственост.

 
Сподели:

Коментари (0)

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

1Л119 Небо-СВУ е радарна система, използвана за подпомагане на противовъздушната отбрана на сухопътните руски войски. Системата се отличава със силна устойчивост на заглушаване и способност за откриване на слабо забележими самолети на разстояния до около 100 км.

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Повече от 1500 души са евакуирани, като по-голяма част от тях вероятно няма да може да се върнат по домовете си, съобщават властите

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Европейската комисия е решила да разработи нова визова стратегия, която се очаква да реши проблема с правилото за пребиваване „90 дни в 180-дневен период“ на професионалните шофьори