8 Юни, 2026

Откриха първия паметник на княз Александър Батенберг

снимка: БНР

Бюстът е поставен там, където е била лятната резиденция на княза - мястото, където Батенберг взема решението да застане начело на Съединението

Първият у нас бюст-паметник на княз Александър Батенберг беше открит днес в държавното предприятие „Кабиюк“, недалеч от Шумен.  Проявата е в чест на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, съобщава БНР. Той бе осветен от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан

Монументът се е намирана там, където е била лятната резиденция на княза - мястото, където Батенберг взема решението да застане начело на Съединението, а след това го съобщава на войниците си в Марашката кория. 

Церемонията по откриването на паметника включваше и възстановка на срещата между владетеля и пратениците Сава Муткуров и Димитър Ризов. След разговора двамата пратеници Сава Муткуров и Димитър Ризов изпращат телеграма до Захари Стоянов, който ръководи Българският таен централен революционен комитет в Пловдив. Тя е с кодирания, но разбираем за чакащите новини от княза текст - "Вълна пазарихме повече, отколкото очаквахме. Щом поискате, керваните ще тръгнат. Пригответе място, където да се стовари. Манол".

След последвалите събития между 2 и 6 септември, на 9 септември 1885 година, съпроводен от 2-и конен шуменски полк, княз Александър Батенберг, влиза в Пловдив като княз на Северна и Южна България.

Инициатори за издигането на бронзовия бюст са членовете на Родолюбивия комитет „Кан Крум Страшний“ начело с Христо Драгозов. Той обясни, че е прието владетелят да се назовава Български по повод изписаното име на княза на паметника като Александър I Български.

"Както княз Александър е носил България в сърцето си, така и днес всеки от нас трябва да намери място за България в собственото си сърце" - казва Христо Драгозов.

Автор на бюст-паметника е скулпторът Бехчет Данаджъ. Той не крие, че от многото паметници, които е направил, бюст-паметникът на Александър Батенберг го е докоснал и развълнувал най-много.

Средствата за паметника са събрани чрез дарителска сметка и с подкрепата на общинската администрация, търговски фирми, граждани.

Сподели:
Касиел Ноа Ашер: Има ли шанс в България да спрем да избиваме изумително талантливите си личности?

Касиел Ноа Ашер: Има ли шанс в България да спрем да избиваме изумително талантливите си личности?

"В Народния Театър трябва да де пробуди съвест, чест и съпротива и най - накрая да настъпи времето на лястовиците?! А колеги?", пише актрисата

Едвин Сугарев представя „Музиката ще ми свети“

Едвин Сугарев представя „Музиката ще ми свети“

Всички стихотворения в новата му стихосбирка  представляват поетични медитации върху музикални творби

Киркоров пак опита да си присвои успеха на Дара, тя го постави на място

Киркоров пак опита да си присвои успеха на Дара, тя го постави на място

"Успехът на този проект е резултат от невероятната работа на „Вирджиния рекърдс“, Кристиан Тарчеа, Ан Джудит Уик, Димитрис Контопулос, Sofia Songwriting Camp, Илиас Кокотос, БНТ, Фредрик Бенке Ридман и Кийша фон Арнолд"

Коментари (1)

  • 22:17, 30 Август, 2025

    Княз Александър Български е изключително етичен човек. Като руски генерал участва в Освободителната война. Сестрата на майка му е руска императрица. Абдикира поради интриги между висшите офицери и защото неговият първи братовчед - новият руски император не го подкрепя.

    Отговор