21 Април, 2026

Откриват музей на "джобния Херхулес" в родния му Момчилград

Откриват музей на "джобния Херхулес" в родния му Момчилград

снимка: община Момчелград

В Момчилград отваря врати възстановената къща на легендарния Наим Сюлейманоглу, превърната в музей с лични вещи, възстановка на детските му години и колекция от медали и отличия

На 18 ноември в Момчилград ще бъде открита официално къщата-музей на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу. Инициативата е започнала още през предходния мандат, разкри в ефира на Радио Кърджали кметът Илкнур Кязим. Идеята се ражда, след като общината установява лошото състояние на семейния дом и провежда разговори с близките на спортиста – майка му Хатидже Сюлейманоглу и брат му Мухарем.

„Целта ни беше хората да се докоснат до Наим и до пътя, който е извървял“, посочи Кязим. По думите ѝ възстановителните дейности са били мащабни, но резултатът оправдава усилията: къщата вече е преобразена и готова да посреща посетители.

Макар че Сюлейманоглу е роден в село Птичар, семейството му се премества в Момчилград, когато той е едва тригодишен – факт, който допълнително подчертава символичното значение на новия музей за местната общност.

Експозицията е разположена на два етажа. На първия посетителите ще открият лични вещи на щангиста, както и стая, възстановяваща атмосферата от родното му село. Вторият етаж е изцяло посветен на спортната му кариера – фотографии от знаковите му успехи, първата щанга, с която е тренирал, както и колекция от купи, медали и отличия.

Ден преди откриването, на 17 ноември, ще се проведе конференция, посветена на живота и постиженията на Наим Сюлейманоглу. Сред участниците се очакват президентите на федерациите по вдигане на щанги на Турция и България, негови бивши съотборници и близки.

Официалната церемония на 18 ноември съвпада с осмата годишнина от кончината на Наим Сюлейманоглу – едно от най-големите имена в световния спорт.

Сподели:

Коментари (0)

Дмитрий Муратов в Париж: Как се прави независима журналистика в Русия

Дмитрий Муратов в Париж: Как се прави независима журналистика в Русия

Броят на лишените от свобода по политически причини при режима на Путин надхвърля осъдените по времето на Брежнев, изтъква носителят на Нобелова награда за мир

Теди Москов за вярата: Блъсна ме кола и се събудих след 45 дни кома, лекарите кезват „Господ го е спасил, не ние“

Теди Москов за вярата: Блъсна ме кола и се събудих след 45 дни кома, лекарите кезват „Господ го е спасил, не ние“

„Няма творчество, което да не е импровизация… това не е просто импровизация, това е създаване на нова реалност“

Наградиха участниците в общинския етап на конкурса "С очите си видях бедата"

Наградиха участниците в общинския етап на конкурса "С очите си видях бедата"

Целите на конкурса са: да се пресъздадат със средствата на изобразителното изкуство познанията на децата и учениците за бедствията в световен мащаб