1 Януари, 2026

Отмъщението на Путин: Президентът на Якутия подава оставка

Отмъщението на Путин: Президентът на Якутия подава оставка

Егор Борисов

Резултатът на Путин от изборите е най-лошият в Якутия – 64,38 % при 76,66 за страната

Президентът на Якутия, субект на Руската федерация, е подал оставка. За това съобщава самият той в профила си в социална мрежа.

„Имаме избран президент на Руската федерация за нов шестгодишен срок. Поставени са абсолютно нови стратегически задачи. На републиката е нужен нов ръководител“, написа Егор Борисов.

Телевизия „Дожд“ коментира, че според нейни източници в Кремъл оставката на президента на Якутия е обсъждана веднага след президентските избори, тъй като там резултатът на Путин е най-лошият в цяла Русия – 64,38 % при 76,66 за страната. За основния му съперник – кандидата на комунистите Павел Грудинин – пък са пуснали бюлетина 27,25 на сто от гласувалите при около 12% в национален мащаб.

Според източника на „Дожд“ още тогава в президентската администрация коментирали, че властите в републиката не контролират ситуацията, предава БНР. 

Егор Борисов беше начело на правителството на Якутия от 2003 до 2010 година, след това беше назначен за ръководител на републиката, а през 2014 спечели президентските избори с 58% от гласовете.

С територия от над 3 милиона километра и население под 1 милион души Якутия е най-големият по територия субект на Руската федерация, но един от най-слабо населените. Републиката обаче е изключително богата на полезни изокопаеми (95% от добиваните в Русия диаманти, 61% от находищата на уран, огромни нефтени залежи, 26% от руските находища на олово, множество златни и сребърни залежи).

Сподели:

Коментари (0)

Русия предаде на САЩ данни за дрона, насочен срещу резиденцията на Путин

Русия предаде на САЩ данни за дрона, насочен срещу резиденцията на Путин

Русия предаде на САЩ дешифрирани данни за дрон, за който твърди, че е украински и е бил насочен да атакува обект в руската президентска резиденция

Капустин е жив: Украйна обяви осуетяването на руския план за убийството му

Капустин е жив: Украйна обяви осуетяването на руския план за убийството му

По-рано беше съобщено, че 41-годишният основател на Руския доброволчески корпус (РОК) е бил убит от руски дрон, докато е изпълнявал бойна мисия в югоизточната Запорожка област през нощта срещу събота, на 27 декември

Папата поздрави за новата 2026 г. с призив за мир

Папата поздрави за новата 2026 г. с призив за мир

Светият отец отслужи новогодишна литургия в базиликата „Свети Петър“ и после произнесе специална обедна молитва пред насъбралото се множество