23 Юли, 2026

Германският съд безкомпромисно: Българското бебе остава в социален дом

Майката на бебето

Майката може да се грижи за детето си, но в социалната служба и под надзор

7-месечната Катерина, която беше отнета от социалните служби в Германия, остава извън семейството си. На заседание днес съдът в град Винзен все пак е решил, че майката може да се грижи за детето си, но в социалната служба и под надзор. На бащата е позволено да ги посещава. Решението по делото не е окончателно. В Германия са в очакване на заключително медицинско становище. От външното ни министерство са осигурили становища и на български лекари. Какво пише в тях не е достъпно за медиите.

 ,,Събраните веществени доказателства не позволяват еднозначно да се вземе решението. Целта е да се формира обективно становище по случая - има ли насилие над дете в семейството, начинът на предизвикване на травмите, евентуално виновно поведение'', обясни завеждащият консулска служба Даниел Данов.

Според адвокатка, която се занимава с международно семейно право, подходът на социалните в Германия е стандартен за Западна Европа.

,,Цяла Западна Европа всъщност имат една и съща социална система, в която реагират при случаи и хипотези за деца, поставени в риск. А именно незабавно отнемане на детето от семейството в случай че говорим за заплаха за живота на детето'', обясни адвокат Йорданка Бекирска за Нова телевизия.

Детето беше отнето от семейството след преглед при лекар заради катастрофа. Тогава медици в Германия установили, че момиченцето има стар кръвоизлив в мозъка. Според разказа на майката социалните ѝ обяснили, че такъв кръвоизлив се получава от разтрисане на главата на детето.

,,Подходът, който те са използвали по отношение на нашите съграждани, е същият, който използват и към техните съграждани'', смята адвокат Бекирска. И прави паралел с българската система и последния случай от Галиче.

,,Имаме българско дете, което на 17 години убива 18-годишно друго дете в България. Всъщност е дете, което е било в риск и е било в риск в продължение на цели 10 години. Къде е нашата социална система в случая? И къде бяха нашите отдели за закрила на детето и какво направиха с детето в риск?'', пита адвокатката.
Сподели:
Подписка срещу американските самолети стартира в Безмер, жителите са готови и за протести

Подписка срещу американските самолети стартира в Безмер, жителите са готови и за протести

Подписката е организирана по инициатива на жители на селото, които след последните информации за предназначението на самолетите са поискали да бъде изразена официално позицията на местната общност

Родният дом на Хитлер вече е полицейски участък

Родният дом на Хитлер вече е полицейски участък

Сградата отваря врати днес след някoлкогодишен ремонт, а решението за преобразуването на нейната функция цели да предотврати, според австрийските власти, превръщането ѝ в място за поклонение за неонацисти

Повторен оглед на тежка катастрофа с камион затваря АМ „Тракия“ и в двете посоки днес

Повторен оглед на тежка катастрофа с камион затваря АМ „Тракия“ и в двете посоки днес

В рамките на един час криминалисти и експерти ще извършат повторен оглед на местопроизшествието във връзка с образуваното досъдебно производство за тежката катастрофа с преобърнат камион, при която загина човек

Коментари (0)