Северна Корея сега на практика води война в Европа, заяви Володимир Зеленски
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ще бъде „самоубийствено“ за Европа да предложи на Кремъл отстъпки, за да спре инвазията му в Украйна.
Обръщайки се към европейските лидери на среща на върха в Унгария, Зеленски разкритикува онези, които го призовават да отстъпи пред някои от твърдите искания на президента Владимир Путин. Той също така призова Европа и САЩ да не разхлабват връзките си след избирането на Доналд Тръмп, предаде АФП.
„Много се говори за необходимостта да се подчиним на Путин, да отстъпим, да направим някои отстъпки... Това е неприемливо за Украйна и самоубийствено за цяла Европа“, каза украинският президент.
Той обвини някои европейски лидери, без да посочи кои, които „силно“ настояват Украйна да направи „отстъпки пред Путин“. Според Киев това само ще окуражи лидера на Кремъл и ще насърчи по-нататъшна агресия.
„Имаме нужда от достатъчно оръжие, не подкрепа на думи. Прегръдки с Путин няма да помогнат. Някои от вас го прегръщат от 20 години, а нещата само се влошават“, посочи Зеленски.
Домакин на срещата на върха е унгарският министър-председател Виктор Орбан. Той неведнъж се е обявявал срещу многомилиардната подкрепа, която Западът оказва на Киев.
Украинският лидер също така призова Европа и САЩ да съхранят силните си връзки след победата на Доналд Тръмп тази седмица.
Републиканецът многократно е критикувал американската помощ за Украйна. Той твърди, че може да прекрати войната в рамките на няколко часа след встъпването си в длъжност.
„Надяваме се, че Америка ще стане по-силна. Това е Америка, от която Европа се нуждае. А силна Европа е това, от което се нуждае Америка. Това е връзката между съюзниците, която трябва да се цени и не може да бъде загубена“, заяви Зеленски.
Той повтори призива си за повече западни оръжия за своята бореща се армия. Според него Европа трябва да осъзнае, че Северна Корея на практика „води война“ на континента.
„Северна Корея сега на практика води война в Европа. Севернокорейски войници се опитват да убият наши хора на европейска земя“, каза той, като се позова на съобщенията, че Пхенян е изпратил войски в Русия, за да подкрепи инвазията.
Още от Свят
Кислица: Путин не иска мирни преговори, защото смята, че Украйна няма да преживее зимата
Според него Москва разчита на продължителното въздействие на войната и на зимните условия, за да отслаби Украйна и да подобри собствените си позиции.
Украйна се готви да посрещне специалния пратеник на Тръмп: републиканец посочи дата
The Times отбелязва, че Тръмп винаги е харесвал „победителите“, а Зеленски е повишил позициите си в неговите очи, след като той и страната му са доказали своята устойчивост срещу Русия.
Ердоган би загубил евентуален балотаж от всеки опозиционен кандидат
Следващите избори в Турция са насрочени за 2028 г. По конституция Ердоган може да се кандидатира отново само ако парламентът реши изборите да бъдат произведени предсрочно в рамките на настоящия му мандат