28 Юни, 2026

Отстраниха гигантски тумор на пациоентка в "Света София"

Отстраниха гигантски тумор на пациоентка в "Света София"

Гигантски 12-килограмов тумор отстраниха успешно в отделението по акушерство и гинекология на МБАЛ „Света София“, пише NOVA.

Развитието на образуванието наложило сложна операция за отстраняването му и за да бъде извършена хистеректомия.

Екипът в състав д-р Виктор Новачков, д-р Катерина Чачева и д-р Ивона Вълчева срещнал допълнителни трудности, предвид разположението на голяма част от тумора в ретроперитонеалното пространство.
 
До тоталната лапаротомия се стигнало след направено образно изследване със скенер, което установило наличието му и необичайните му размери. 69-годишната пациентка от южна България дълго време мислела, че е напълняла, тъй като не е имала никаква симптоматика. В момента тя се чувства следоперативно много добре и скоро ще бъде изписана.
Сподели:
Витилиго: милиони хора го имат, но малцина знаят истината за заболяването

Витилиго: милиони хора го имат, но малцина знаят истината за заболяването

Диагнозата се поставя сравнително лесно от специалистите по кожни болести чрез т.нар. лампа на Ууд, но лечението е продължително и трудно, по-често не води до пълно излекуване

Опасна морска бактерия плъзна и по българските плажовете

Опасна морска бактерия плъзна и по българските плажовете

Морските бактерии от рода Vibrio, които вече се разпространяват все по-широко в Европа, причиняват зачервяване, оток, силна болка, мехури и висока температура

Франция обяви първия си случай на ебола

Франция обяви първия си случай на ебола

Заразен е медицински служител, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго

Коментари (0)