26 Февруари, 2026

Отвод на прокурор по делото за убийството в Цалапица - майката на убития Димитър го заплашвала

Отвод на прокурор по делото за убийството в Цалапица - майката на убития Димитър го заплашвала

Снимка: БНТ

Родителите на близнаците Динкови от Цалапица, осъдени на 3 години затвор за укривателство по случая с убийството на Димитър Малинов, проговориха за първи път.

Разбра се, че са научили за убийството още преди да изпратят синовете си на море. Родителите поръчали международни паспорти на момчетата, прехвърлили и автомобил на един от близнаците. Днес бяха подадени и отводи от прокурора по делото и адвоката на бабата на Димитър Малинов.

Родителите на близнаците дадоха показания, но не обясниха защо не са съобщили в полицията за убийството. Защитничката на майката на жертвата смята, че това е нарушение на задължение, което има всеки.

Антоанета Николова – адвокат на Атанаска Бакалова: "Самият факт, че ти си мълчиш и знаеш за това, което се е случило, това е също нещо, за което прокуратурата трябва да обърне внимание, затова, защото синовете им са казали, че те нищо не са правили. Разбира се, че може да се проведе разследване точно в тази насока. Те знаят, че Рангел е убил Митко".

Според Йорданка и Петър Динкови синовете им били много уплашени и затова не сигнализирали в полицията, а ги изпратили на море. Момчетата смятали, че Рангел Бизюрев ще си признае и ще се предаде, но едновременно с това се чувствали заплашени от него. Днес отвод от делото направи прокурор Бойка Лулчева заради заплахи към нея от страна на майката на жертвата. Стана ясно, че тя е подала и жалба в полицията. На нейно място встъпи друг обвинител от окръжната прокуратура в Пловдив.

Борис Михов – прокурор в ОП-Пловдив: "Аз съм заместващият прокурор, който при отсъствие на колежката съм извършвал процесуални действия. За мен нещата си вървят законосъобразно".

Атанаска Бакалова – майка на Димитър Малинов: "Аз никой не съм заплашвала по никакъв начин и крайно време е вече те да покажат доказателства или да ми се извинят публично".

Отвод си направи и адвокатът на бабата на убития Димитър.

Кой оказа натиск?

Адвокат Евдокия Кемалова, защита на бабата на Димитър Малинов: "Вънка, когато стояхме, дойдоха придружаващите Атанаска и ми казаха "вие отстъпвате от позицията на Атанаска, махайте се от делото".

Процесът ще продължи с изслушване на експертизи на 12 и 13 декември.

Източник: БНТ
Сподели:

Коментари (0)

Европрокуратура уличи Теодора Георгиева в тежко нарушение

Европрокуратура уличи Теодора Георгиева в тежко нарушение

Колегията на EPPO установи сериозни пропуски в работата на българския европрокурор, като окончателното решение за нейното освобождаване може да вземе Съдът на Европейския съюз

Министър Янкулов: Стената на мълчанието в прокуратурата се пропуква

Министър Янкулов: Стената на мълчанието в прокуратурата се пропуква

Прокуратурата ще се промени, защото за първи път необходимостта от промяна се осъзнава от самите прокурори, те разбират, че така повече не може

Андрей Янкулов свиква ВСС да избере временен и.ф. главен прокурор

Андрей Янкулов свиква ВСС да избере временен и.ф. главен прокурор

Във вече близо тригодишния си нелегитимен „фактически мандат“ Борислав Сарафов не е извършил нито едно действие, изграждащо обществено и професионално доверие относно управленските си качества, изтъква правосъдният министър