28 ноември
Днешният ден в православния календар се почита паметта на двама светци - великомъченици Стефан Нови и Иринарх.
Св. великомъченик Стефан Нови е известен православен светец, пострадал през иконоборческия период в историята на Византия. Той става пример за твърдост във вярата и твърдост в отстояването на православното учение.
Роден в Константинопол в благочестиво християнско семейство, той бил дар Божий, за който родителите му дълго се молели и Господ им дал син. Те го възпитали в православната вяра и благочестие.
На млади години Стефан постъпил в манастира "Св. Авксентий" близо до Константинопол. Там той се отдал изцяло на аскетичен живот, молитва, пост и изучаване на Светото писание. Неговият духовен живот и стремеж към чистота го правят уважаван сред братята на манастира.
Стефан бързо достигнал духовна зрялост. Той бил пример другите, спазвайки строги правила на пост и молитва. Заради своята праведност и духовна мъдрост той бил избран за игумен на манастира.
По това време във Византия се разпространявало иконоборческото движение, подкрепяно от император Константин V Копроним. Иконоборците отричаха почитането на иконите, наричайки го идолопоклонство.
Стефан Нови става един от най-активните защитници на православното учение за иконопочитанието. Той смело се противопоставил на императорския указ, призовавайки християните да останат верни на традициите на Църквата. Заради твърдата си позиция Стефан е бил арестуван и хвърлен в затвора. В затвора той продължил да се моли и да подкрепя други затворници.
През 767 г. императорът наредил смъртта на Стефан. Светецът бил подложен на тежки мъчения, но не се отказал от вярата си. Той бил бит до смърт и загинал мъченически за православната вяра.
Трагична била и съдбата на свети Иринарх. Той живял по време на гоненията срещу християните, организирани от император Диоклециан (284–305). Отначало бил езичник и участвал в екзекуциите на християни, тъй като служил в римската администрация.
Но по време на една от екзекуциите Иринарх станал свидетел на великата вяра на християните. Той видял как мъчениците смело понасяли страданията и сърцата им били изпълнени с мир и любов към Бога. Това го поразило толкова много, че започнал да се съмнява в истинността на езическите вярвания и все повече да мисли за силата на християнската вяра. Накрая Иринарх повярвал в Христа.
Напуснал езическия живот, той се покръстил. Неговото обръщане станало публично свидетелство и предизвикало гнева на езичниците. Иринарх бил арестуван заради вярата си в Христос и подложен на множество мъчения, за да го принудят да се отрече от вярата си. Въпреки това той останал непоколебим в своята преданост към Бога.
Светецът загинал мъченически, за което Църквата го канонизирала.
Този ден е свързан и с отколешни
традиции, поверия и обичаи на нашия народ
Предците ни вярвали, че котка, която драска стената с нокти, показва силен вятър или виелица. Размразяването показва, че студовете отново ще се върнат и ще продължат дълго време.
За да бъде изплашен берекета и щастието, не е добре в смейството да има кавги и свади.
На неомъжените момичета е забранено да ходят с пусната коса, защото така ще трябва да чакат дълго време за появата на младоженец.
Не било хубаво да подарявате нещо от вкъщи - по този начин ще задлъжнеете.
Ако на този ден падне сняг, трябва да вземете от него в дланите си, да го хвърлите високо и да си пожелаете нещо, което старите хора вярват, че ще се сбъдне.
Още от Вяра и демони
Даниил обяви за безродници всички, които искат да се смени името на храма „ Св. Александър Невски“
Патриархът с манипулативни тези брани руски интереси, но и дума не казва – какъв светец е Невски, какво казва историята за него, защо трябва да се прекланяме на масов убиец, завършил земния си път като мюсюлманин
Религиозен календар за 14 декември
Жития на светците
Палим свещ за свети мчци Евстратий, Авксентий, Евгений, Мардарий и Орест, св.мчца Лукия девица
Жития на светците