3 Февруари, 2026

Пълномощният представител на Кремъл в Урал разкритикува идеята на Путин да продава редки метали на САЩ

Пълномощният представител на Кремъл в Урал разкритикува идеята на Путин да продава редки метали на САЩ

снимка: Униан

Според Артьом Жога редките метали представляват ресурси от стратегическия резерв на страната, като обръща внимание на колегите си от регионите за необходимостта от тяхното опазване в интерес на държавата и нейната сигурност

Пълномощният представител на президента на Русия в Уралския федерален окръг (UFD) Артьом Жога заяви, че е категорично против редкоземните метали да се продават в чужбина.

„Редките метали са широко разпространени в Уралска окръг, където има доказани запаси в Свердловска и Челябинска области. Тези ресурси представляват стратегически резерв и обръщам внимание на моите колеги от регионите за необходимостта от тяхното опазване в интерес на държавата“, каза Жога.

На 24 февруари руският президент Владимир Путин заяви, че Русия е готова да предложи на Съединените щати да работят заедно в областта на добива на редкоземни метали на руска територия (включително анексираните украински региони). Той направи това изявление на фона на подготвяната сделка между Украйна и САЩ, според която американците ще получат достъп до добива на редкоземни метали в Украйна в замяна на гаранции за сигурност на Киев. Предложението на Путин беше критикувано от много провоенни канали в Telegram.

Артем Жога е баща на Владимир Жога, командир на донецкия сепаратистки батальон "Спарта", който загина във войната. След негова молба Путин публично обяви участието си в президентските избори през 2024 г. Жогу беше назначен за пълномощен представител на Путин в Уралския федерален окръг през октомври, пише meduza.io.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата на Франция призова Мъск в съда за разследване срещу X

Прокуратурата на Франция призова Мъск в съда за разследване срещу X

„Покани за доброволни разпити на 20 април 2026 г. в Париж бяха изпратени до г-н Илон Мъск и г-жа Линда Якарино, в качеството им на фактически и юридически ръководители на платформата X към момента на събитията.“

Киев е договорил с Европа и САЩ военна намеса в случай, че Русия наруши бъдещо примирие

Киев е договорил с Европа и САЩ военна намеса в случай, че Русия наруши бъдещо примирие

Пратеници от Киев, Москва и Вашингтон ще се срещнат в Абу Даби в сряда и четвъртък за нов кръг преговори, целящи да сложат край на войната

Зеленски и Рюте почетоха паметта на загиналите воини на Майдана в Киев

Зеленски и Рюте почетоха паметта на загиналите воини на Майдана в Киев

Генералният секретар на НАТО е в Киев на изненадващо посещение, само часове след като Русия извърши най-мащабната си атака с дронове и ракети от началото на 2026 година