Глобалната здравна ситуация, причинена от Covid-19 през 2020 г., спря папа Франциск да предприеме международни апостолически пътувания, но през тази трудна година Светият отец винаги беше близо до вярващите, подкрепяйки ги в моменти на страх, присъствайки до тях в моменти на дезориентация и мъка, благодарение на силата на молитвата. Това се казва в официално съобщение на страниците на „Ватикан Нюз”, цитирана от БГНЕС.
Като цяло, през годината папа Франциск е провел 46 Общи аудиенции и е произнесъл Angelus и Regina Coeli 58 пъти, без да спира да намира повод да отправя множество призиви за мир. На 19 юли, например, той каза: "Подновявам апела за глобално и незабавно прекратяване на огъня, което ще позволи мира и безопасността, които са необходими, за да се осигури необходимата хуманитарна помощ." А между 9 март и 18 май, когато църквите в Италия бяха затворени за обществеността, за да ограничат разпространението на инфекциите, папата разреши предаването на живо на сутрешната литургия, водена от него всеки ден в 7:00 часа сутринта в „Casa Santa Marta”. Последното такова излъчване се проведе в базиликата „Свети Петър“ сутринта на 18 май, по случай 100-годишнината от рождението на св. Йоан Павел II.
На 12 декември папа Франциск заяви към участниците във виртуална среща на върха за виртуалната климатична амбиция ангажимента на Ватикана за намаляване на нетните емисии до нула преди 2050 г.
На 7 декември папа Франциск съобщи, че „ Годината на семейството ще бъде открита на 19 март 2021 г. и ще завърши на 26 юни 2022 г. с 10-ата световна среща на семействата, която трябва да се проведе в Рим.
Реформи
От гледна точка на реформите, Франциск подписа няколко документа през последната година. През март той обнародва закона CCCLI за съдебната система на държавата-град Ватикан, който замества действащия от 1987 г., давайки по-голяма независимост на магистратите. На 1 юни - Motu proprio „за прозрачност, контрол и конкуренция в процедурите за възлагане на обществени поръчки на Светия престол и държавата-град Ватикан“. Той бе последван, на 5 декември, от новия Устав на Органа за финансова информация, който стана Финансов Орган за информация и надзор. И накрая, на 28 декември закон, с който се предполага засилване на надзорната роля на Секретариата за икономика, който ще поеме функцията на Папския секретариат по икономически и финансови въпроси. Също така важно е на 22 октомври подновяването за две години на временното споразумение между Светия престол и Китайската народна република, подписано в Пекин през 2018 г. относно назначаването на епископи.
Доклад за Маккарик
Също през ноември бе публикуван доклад на Светия престол, свързан с бившия кардинал Теодор Едгар Маккарик. Бившият кардинал, уволнен от духовната държава през 2019 г., след като бе признат за виновен за сексуално насилие над деца, е обект на обширно досие, изготвено от Държавния секретариат по искане на папата. Самият папа Франциск говори за това на 11 ноември: „Вчера беше публикуван докладът за тъжния случай на бившия кардинал Теодор Маккарик. Подновявам съпричастността си с жертвите на сексуално насилие и ангажимента на Църквата да изкорени това зло."
Нови кардинали
Към края на 2020 г. съставът на кардиналите претърпя промяна, с която Франциск назначи 13 нови кардинали, възкачвайки ги на новите им постове от перифериите на света със страни като Бруней и Руанда, за първи път станали част от „географията“ на състава на кардиналите.
Апостолически посещения
2020 г. беше годината, в която папата не успя да предприеме апостолически посещения в чужбина. На 23 февруари той посети южния италиански град Бари за среща на размисъл и духовност, озаглавена "Средиземно море, граница на мира". Тук той се позова на мира и братството, описвайки войната като „вид глупост, пред която не можем да се примирим. Никога."
Видеообръщения
През тези 12 месеца папата записа множество видеообръщения, като тези от 25 септември и 10 декември. В първото Франциск се обърна към 75-то Общо събрание на ООН, отправяйки силно предупреждение към международната общност да прекрати надпреварата във въоръжаването, да защити правата на мигрантите и да преосмисли икономическите и финансовите системи. Той също така осъди аборта като „съществена хуманитарна услуга“. Второто видео послание беше адресирано до участници в онлайн среща за насърчаване на интегралното човешко развитие относно хуманитарната криза в Сирия и Ирак. В него се казва: „Трябва да работим, за да гарантираме, че християнското присъствие по тези земи продължава да бъде това, което винаги е било: знак за мир, напредък, развитие и помирение между народите."
Папа Франциск
Още от Свят
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков
Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове
Новото законодателство ще бъде силен мотив за някои да се присъединят, тъй като Русия търси нови начини за набиране на бойци за почти тригодишния конфликт