17 Юни, 2026

Папа Франциск осъди "робството" и "мъченията" на мигрантите, направи паралел с Втората световна война

Папа Франциск осъди "робството" и "мъченията" на мигрантите, направи паралел с Втората световна война
папа Франциск

Папа Франциск осъди "робството" и "мъченията" в мигрантските лагери, правейки паралел с Втората световна война, по време на посещението си в местата за настаняване на мигранти в кипърската столица Никозия.

"Това ми напомня за случващото се през миналия век, за нацистите, за Сталин, и се чудя как може да се случва", каза той.

Франциск говори в църквата "Свети Кръст" до охраняваната от ООН буферна зона, която разделя средиземноморския остров.

"Има места за изтезания, хора, които са продавани. Казвам това, защото е моя отговорност да ви отворя очите", каза той. "Гледаме какво се случва и по-лошото е, че сме свикнали с него. Свикването с това е много сериозно заболяване", каза той пред събралите се около 250 души, повечето от които мигранти.

По-рано Франциск възхвали "мечтата за едно човечество, освободено от стените на разделението, освободено от враждебността", като заяви, че разнообразието и индивидуалността са "Божи дар".

Очаква се понтифът, който изслуша свидетелствата на мигранти от страни като Ирак, Шри Ланка и Камерун, да вземе със себе си 50 мигранти.

Тежкото положение на мигрантите и идеята за братство са ключови теми на посещението на папата, което той започна в четвъртък.

В събота Франциск заминава за Гърция, където ще посети ключовия мигрантски център на остров Лесбос. /БГНЕС, АФП
Сподели:
Украйна твърди: ВСУ осуетиха планове за настъпление към Запорожие и Днепър чрез удари по логистиката

Украйна твърди: ВСУ осуетиха планове за настъпление към Запорожие и Днепър чрез удари по логистиката

По думите на говорителя на Силите на отбраната срещу украинските сили действат руските групировки „Днепър“ и „Восток“, чиято численост през последните седмици е нараснала до над 213 000 военнослужещи

Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Израелски бойни самолети са атакували района Набатия ал Фаука и източните покрайнини на съседния град Кфар Тебнит.

Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Сред обсъжданите в момента планове е предоставянето и на фрегата от клас MEKO, която вече участва в европейската операция „Аспидес“ за ескортиране на търговски кораби в Червено море

Коментари (0)