6 Юни, 2026

Папа Лъв XIV кацна в турската столица за първото си посещение в чужбина

Снимка: EPA/BGNES

„Очаквах с нетърпение това пътуване заради значението му за християните, но то е и прекрасно послание към целия свят“, каза папата пред медиите

Папа Лъв XIV пристигна днес в Анкара, първата спирка от четиридневното си посещение в Турция, което е и първото му пътуване зад граница откакто пое поста си

Първият американски папа в историята кацна в средата на деня в турската столица, където бе посрещнат при слизането си от самолета от турския министър на културата Мехмет Нури Ерсой, предаде Агенция Франс прес.

Светият отец ще бъде посрещнат следобед от президента Реджеп Тайип Ердоган и ще се обърне с реч към властите, гражданското общество и дипломатическия корпус, преди отпътуването си за Истанбул рано следобед.

„Очаквах с нетърпение това пътуване заради значението му за християните, но то е и прекрасно послание към целия свят“, каза папата пред 80-те журналисти, които го придружаваха в самолета, който го докара от Рим до Анкара.

Той се погрижи да поздрави всеки един от тях поотделно и да пожелае „Честит Ден на благодарността“ на американците, наблягайки на търсенето на мир и единство.

В разгара на преговорите за прекратяване на войната в Украйна, първите стъпки на Лъв XIV в чужбина ще бъдат следени от журналистите по целия свят.

Първата му реч вероятно ще засегне диалога с исляма в страната, където християните са малцинство.

Сподели:
Тръмп  съсипва американското разузнаване, иска още съкращения

Тръмп съсипва американското разузнаване, иска още съкращения

По време на полет за Уисконсин Тръмп каза пред журналисти, че разузнавателната структура отдавна е станала твърде голяма и няма да има нищо против, ако щатът ѝ бъде значително съкратен.

НАТО може да отпусне на Украйна нова военна помощ за 70 милиарда евро

НАТО може да отпусне на Украйна нова военна помощ за 70 милиарда евро

Междувременно бившият специален представител на САЩ по преговорите за Украйна Кърт Волкър заяви, че Украйна може да обучава НАТО

Новото искане на Иран към САЩ: Ако Тръмп иска да постигне споразумение...

Новото искане на Иран към САЩ: Ако Тръмп иска да постигне споразумение...

В рядко интервю за CNN Резаи хвърли светлина върху вижданията на иранските стратези за следвоенното бъдеще на страната, съдбата на Ормузкия проток и възможните действия на Иран при ново нападение.

Коментари (0)