24 Ноември, 2024

Папа Франциск и патриарх Даниил в общо моление, с православен и католически хор

Папа Франциск и патриарх Даниил в общо моление, с православен и католически хор

Папа Франциск и патриарх Даниил

Нашата БПЦ отказа участие дори в Молитвата за мир с представители на пет вероизповедания

Като братя, папа Франциск и румънският православен патриарх Даниил влязоха в новата катедрала в Букурещ, посветена на спасението на народа, открита през ноември миналата година, съобщи Ватикан нюз, цитирана от news.bg.

"Като братя те преминават по централния кораб до олтара, за да молят "Отче наш", първо на латински, а след това на румънски. Молитвената церемонията е съпровождана от песнопенията на православен и католически хор." - се казва в кореспонденция от румънската столица.

След срещата си със Светия Синод на Румънската православна църква, папа Франциск се отправи към новата православна катедрала, посветена на Възнесение Христово и апостол Андрей Първозвани, но повече известна и с името "Спасението на народа".

На срещата си с румънските архиереи той изрази пожелание: "Заедно под знака на братството на кръвта, за да продължим да вървим заедно със силата на паметта на корените, в слушането на Господа и към нова Петдесятница на Евангелската вест и мисията."

Преди да отправи молитвата "Отче Наш" заедно с патриарх Даниил, папа Франциск отправи пожелание Румъния да бъде все повече дом за всички, земя на среща, градина, където цъфти помирението и общението.

Припомняме, Българската православна църква излезе с позиция, че папа Франциск може да разгледа "Св. Ал. Невски", но не и да се моли с православни отци. Беше отказано дори участие в Молитвата за мир, в която участваха представители на пет вероизповедания.

Катедралата "Спасение на народа", чийто строеж започна през 2011 г., е висока 120 метра (колкото 30-етажен блок), има дължина 126 метра и ширина 68 метра. За мащабния проект букурещката община задели площ от 11 хектара в близост до двореца на покойния комунистически диктатор Николае Чаушеску.

Катедралата има шест камбани, които тежат общо 33 тона. Сградата може да побере над 5000 души. Румънската патриаршия заяви, че до момента за строежа на храма са похарчени 110 милиона евро.

Храмът е в неовизантийски стил има за цел "да почете паметта на румънските герои от всички времена". Румънският крал Карол Първи издава закон за строежа на катедралата през 1884 г., но двете световни войни и десетилетията комунизъм възпрепятстват изграждането ѝ.

Катедралата ще бъде завършена през 2024 г., но бе осветена през 2018 г., когато се отбелязаха сто години от създаването на съвременна Румъния, след Първата световна война.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства