Папата изразява надежда Турция „да може да бъде фактор за стабилност и за сближаване между народите, в служба на справедлив и траен мир“, предаде агенция ANSA .
Светият престол „желае да сътрудничи за изграждането на по-добър свят с приноса на тази страна, която представлява мост между Изтока и Запада, между Азия и Европа“.
„Днес повече от всякога са нужни личности, които да насърчават диалога и да го практикуват с твърда воля и търпеливо постоянство“, каза той при посещението си в Турция.
„Преживяваме силно конфликтна фаза на глобално ниво, в която надделяват стратегии на икономическа и военна власт, подхранвайки това, което папа Франциск наричаше ‘трета световна война на части’. Не бива по никакъв начин да се поддаваме на този упадък!“
Папа Лъв призова Турция да приеме и развие ролята си на посредник между държавите след разговорите си с президента Реджеп Тайип Ердоган.
„Г-н президент, нека Турция бъде източник на стабилност и сближаване между народите в служба на справедлив и траен мир“, заяви той пред официални представители и дипломати в Анкара в началото на четиридневната си визита.
Турция все по-активно се позиционира като ключов посредник редом с големите западни сили и участва в усилия за разрешаване на кризи – от войната в Украйна и конфликта в Газа до Хорнът на Африка и други региони.
Папата отбеляза, че страната има „особена роля“ като мост между Изтока и Запада, Азия и Европа, но същевременно е „кръстопът на чувствителности“, чието богатство идва от вътрешната ѝ разнообразност. По думите му Турция заема важно място в настоящето и бъдещето на Средиземноморието и на света, най-вече когато цени собственото си многообразие. Той акцентира върху това в държава, където живеят около 100 000 християни сред население от 86 милиона души, предимно сунити, предаде АФП.
„Еднообразието би било обедняване. Обществото е живо, когато има плурализъм“, каза папата, уточнявайки, че християните искат да допринасят положително за единството на страната и се чувстват част от турската идентичност.
Папа Лъв посочи още, че в общество като турското, където религията има видимо присъствие, е съществено да се уважава достойнството и свободата на всеки човек. „Всички сме деца на Бога и това има лични, обществени и политически измерения. Днес това е голямо предизвикателство, което трябва да преобрази местните политики и международните отношения“, подчерта той. |


Коментари (0)