20 Декември, 2025

Парламентът дигитализира 23 тома с архиви за конституцията

Парламентът дигитализира 23 тома с архиви за конституцията

Снимка: Novini

Тя е в сила от 18 май 1971 г. след заседание на Петото народно събрание. Оригиналите на документите се намират в библиотечния фонд на НС.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова е инициаторът да бъдат дигитализирани 23 тома с архивни документи, които разкриват историята на изработването и обсъждането на Конституцията на България от 1971 г.

Тя е в сила от 18 май 1971 г. след заседание на Петото народно събрание. Оригиналите на документите се намират в библиотечния фонд на Народното събрание и след дигитализирането им са публикувани на сайта на парламента, съобщават от Novini.

Киселова смята, че това е важна част от българската парламентарна история и вече е достъпна за всички граждани, които се интересуват от политическите процеси от нашето минало.

Вярвам, че трудът, който беше положен от администрацията на парламента, допринася за по-лесния достъп до фонда на библиотеката на Народното събрание, която е основана още през далечната 1880 г., каза председателят на парламента.

Библиотеката на Народното събрание е една от първите библиотеки в страната. Идеята за нейното създаване възниква по време на пленарно заседание на Второто обикновено народно събрание при обсъждане как да се съхранява оригинала на Търновската конституция, разказа Наталия Киселова.

Тя се изказа, че създаването на този дигитален архив е добър пример как съвременните технологии могат да бъдат полезни за представяне на информация за исторически събития като наследство за бъдещите поколения.

Сподели:

Коментари (0)

Облаци и мъгла на изток със слаби валежи от дъжд, слънчево на запад

Облаци и мъгла на изток със слаби валежи от дъжд, слънчево на запад

Дневните температури ще започнат да падат - максимални между 3° и 8°, в югозападните райони и по Черноморието – до 10°-12°, за София – около 8°

Руското посолство: Двама руснаци са арестувани на летище София

Руското посолство: Двама руснаци са арестувани на летище София

Към момента няма официална информация относно основанията, на които САЩ са поискали екстрадицията на двамата руски граждани.

Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

„bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година", съобщават от телевизията със странното уточнение, че това е стандартна практика.