7 Декември, 2025

Парламентът на Литва: Руските военни извършват геноцид в Украйна, Русия е държава-терорист

Парламентът на Литва: Руските военни извършват геноцид в Украйна, Русия е държава-терорист

Резолюцията е приета единодушно

Военното и политическото ръководство на Русия се стреми да унищожи украинската нация, подобни действия трябва да бъдат обявени за геноцид – това се казва в резолюция, приета днес от парламента на Литва, предаде Би Би Си. 

"Руската федерация, чиито въоръжени сили преднамерено и системно бомбардират граждански обекти, е държава която подкрепя и извършва терористични актове", се посочва в документа.

Резолюцията е приета единодушно, съобщи изданието Delfi.

Депутатите от литовския сейм се обявиха също за създаване на специален международен трибунал за разследване и оценка на агресията на Русия срещу суверенна Украйна, както и за преследване на виновните с общите усилия на международната общност. Посочва се, че за това може да послужат и известни от историята прецеденти (Нюрнберг, Токио, Сиера Леоне и други специални трибунали).

В края на април парламентите на Естония и Латвия също обявиха войната на Русия срещу Украйна за геноцид.

Превод Faktor.bg
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.