7 Декември, 2025

Парламентът на РСМ утвърди оставката на Заев, стартира срокът за избор на ново правителство

Парламентът на РСМ утвърди оставката на Заев, стартира срокът за избор на ново правителство

Зоран Заев

Парламентът на Република Северна Македония утвърди днес на сесията по парламентарни въпроси оставката на премиера Зоран Заев. Оставката на министър-председателя представлява и оставка на цялото правителство, съобщава БГНЕС.

Заев изпрати оставката си вчера на председателя на парламента Талат Джафери. В подадената оставка Заев посочи, че приема това решение като логична стъпка, произтичаща от изхода на местните избори и като израз на поета отговорност за изборните резултати.

С потвърждаването на оставката започват да текат конституционните срокове за избор на ново правителство. Конституцията на Република Северна Македония и Правилникът за дейността на парламента регулират процедурата в случай на оставка на министър-председателя. Член 93 от Конституцията гласи, че „Оставката на министър-председателя, смъртта му или трайната невъзможност да изпълнява задълженията си водят до оставка на правителството. Правителството, което подаде оставка или чийто мандат е приключил, остава на поста до избора на ново правителство“. Съгласно чл.90 от Конституцията, президентът на държавата е длъжен в десетдневен срок да възложи мандата за състава на правителството на кандидат на партията, т.е. на партиите, които имат мнозинство в събранието. Номинираният за министър-председател внася програма в Общото събрание и предлага състава на правителството в 20-дневен срок от деня на възлагането на мандата. Правителството, по предложение на министър-председателя и въз основа на програмата, избира парламента с мнозинство от общия брой на представителите.

След оставката се очаква парламентарното мнозинство да номинира новия лидер на СДСМ и настоящ заместник-министър на финансите Димитър Ковачевски. След като получи мандата, през първата половина на следващия месец Ковачевски трябва да внесе в парламента програмата и предложението за състава на новия правителствен кабинет, след което ще бъде избрано правителството му на заседание на парламента.
Сподели:

Коментари (0)

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

Сред претендентите има депутат, двама кметове на райони, бивш министър, бивш член на Европейския парламент, журналист и актьор.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Епицентърът е бил на около 370 километра северозападно от Джуно в Аляска и на 250 километра западно от Уайтхорс в Юкон.