28 Март, 2026

Парламентът реши управители на болници да работят по трудов договор само като управители и като преподаватели

Парламентът реши управители на болници да работят по трудов договор само като управители и като преподаватели

Те няма да могат да подписват трудов договор като лекуващи

Мнозинството от депутатите в Народното събрание реши ръководителите на държавните и общинските болници да могат да работят по трудов договор само като управители и като преподаватели. Противопоставиха се депутатите на БСП, които изразиха опасение, че така се ограничава възможността им да лекуват, въпреки че са специалисти.

"Сега ние им възлагаме те да бъдат само управители, тоест те няма да могат да практикуват медицинската професия. Аз не мисля, че в България има лекар, който ще се лиши от това да бъде лекар, за да бъде мениджър", заяви Георги Йорданов (БСП), цитирайки сдружението на общинските болници. В по-малките населени места общинските болници често са в изключително нестабилно финансово състояние, имат недостиг на човешки ресурс, но обслужват големи райони.

В отговор председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ) обяви, че промените се налагат, за да се синхронизира законът за лечебните заведения със закона за публичните предприятия, а болниците имат срок от четири месеца, за да приложат правилата. По думите ѝ предстои да се направят други промени, които да отразят опасенията на опозицията.

"По никакъв начин нямаме намерение да забраняваме на управителите на общински лечебни заведения да упражняват медицинска дейност. Така или иначе управителите на държавни лечебни заведения също нямат право на допълнителни трудови договори, освен вече като преподаватели. В същото време в договорите им за управление е записано, че те могат да упражняват лечебна дейност и те работят в съответните лечебни заведения и изпълняват дейностите, за които имат квалификация", каза Даниела Дариткова и увери, че ще се намери работещ механизъм и за управителите на общински болници.

Със сегашните окончателни промени в управителните съвети на държавните и общинските болници ще има по трима човека, които ще се избират от държавната агенция за публични предприятия и контрол. Депутатът от БСП Георги Михайлов заяви, че по този начин решенията ще се взимат от звено, което "няма нищо общо със здравеопазването". Дариткова контрира, че ръководителите се определят с конкурс, а в звеното участвали и трима представители на Министерството на здравеопазването. По думите ѝ така "политиката се доминира" от здравното ведомство.

БСП обвини управляващите, че правят промените, за да "се нагласят наши хора". ГЕРБ пък отвърна, че опозицията се опитва да политизира всяка тема.
Сподели:

Коментари (0)

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето в България рязко се променя – след кратко сутрешно затишие идват дъжд, гръмотевици и застудяване. Средиземноморски циклон носи нестабилност, валежи и понижение на температурите в цялата страна.

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

На този етап няма недостиг на определени продукти – горива или хранителни продукти, посочи

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Становище на генералния адвокат към СЕС Николас Емилио сочи, че Законът за БНБ не влиза в противоречие с правото на ЕС, което поставя под силна юридическа рамка решението на БНБ да освободи Андрей Гюров от поста подуправител.