27 Юни, 2026

НС реши кои са извънредните правомощия на бъдещия специален управител на „Лукойл“

Снимка: БГНЕС

Американските санкции, които влизат в сила на 21 ноември, "ще доведат до спиране на дейността на рафинерията поради отказа на всички страни да извършват плащания към дружествата, принадлежащи на Лукойл", казаха от мнозинството

Парламентът прие извънредни правомощия за бъдещия специален управител на "Лукойл"

Народното събрание прие на второ четене измененията в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефта и продуктите от нефтен произход.

С текстовете се дават извънредни правомощия за бъдещия специален управител на "Лукойл", съобщи Българската национална телевизия.

Тази мярка е в отговор на решението на САЩ от октомври да наложат санкции срещу руския петролен гигант, което тревожи българското правителство, тъй като може да означава края на дейността на рафинерията, която е най-голямото предприятие в страната с оборот от 4,68 милиарда евро през 2024 г.

Американските санкции, които влизат в сила на 21 ноември, "ще доведат до спиране на дейността на рафинерията поради отказа на всички страни да извършват плащания към дружествата, принадлежащи на Лукойл", обосноваха се депутатите от мнозинството, които са в основата на законопроекта, който беше приет по ускорена процедура.

"Лукойл" притежава индиректно 99,85% от рафинерията в Бургас.

Българското правителство ще назначи специален администратор, който отсега нататък ще я ръководи.

Той ще може да извършва продажби на акции "след установяване на пазарна оценка" и след одобрение от правителството, решиха също така българските депутати.

Сподели:
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев

Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев

"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"

Мирчев:  Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев

Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев

"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"

Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски

Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски

В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци

Коментари (0)