16 Декември, 2025

Парламентът прие промени в Енергийната стратегия на България

Парламентът прие промени в Енергийната стратегия на България

Промените в документа са свързани с газов хъб „Балкан“ и създаване на концепция за изграждането му

Парламентът прие проекторешение за промени в Енергийната стратегия на България до 2020 г. 

Стратегията е озаглавена „За надеждна, ефективна и по-чиста енергетика“. Промените в документа са свързани с газов хъб „Балкан“ и създаване на концепция за изграждането му. За развитие на конкурентен пазар на природен газ, в контекста на европейските цели за изграждане на взаимосвързан и единен общоевропейски газов пазар, ще бъдат предприети действия за реализиране на концепция за изграждане на газоразпределителен център (хъб) на територията на България.

Концепцията е в синхрон с проектите за развитие на Южния газов коридор и в пълно съответствие с плановете за развитие на газовата инфраструктура в Европа, в посока подобряване сигурността на доставките и диверсификацията на източниците и маршрутите на доставка на природен газ.

Освен разширение съществуващата газова инфраструктура, с цел осигуряване на необходимата пазарна среда за осъществяването на газов хъб в страната, ще бъде създадена ликвидна и функционираща газова борса.

Реализацията на концепцията ще допринесе за запазване на ролята на България на газовата карта на Европа, запазването на страната ни като основна държава, осигуряваща входни количества и търговия на природен газ и обезпечаване на сигурността на доставките на природен газ, не само за България, а и за Европа и региона.

Депутатите разгледаха и проекта за ратифицирането на Споразумението за стратегическо партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Канада. Споразумението утвърждава отношенията между ЕС и Канада като стратегически партньори чрез създаване на необходимите предпоставки за разширяване и задълбочаване на сътрудничеството в целия спектър от теми, формиращи дневния му ред. То е подписано на Срещата на високо равнище ЕС – Канада на 30 октомври 2016 г. в Брюксел и е одобрено от Европейския парламент на 15 февруари 2017 г. Отделни негови части се прилагат временно от 1 април 2017 г., защото е споразумение от смесен тип. Пълното им влизане в сила ще се осъществи след приключване на процеса на ратифицирането му и съответни други вътрешни процедури във всички държави членки на ЕС.

Сподели:

Коментари (0)

Слънчево и топло, със сутрешни мъгли в котловините

Слънчево и топло, със сутрешни мъгли в котловините

Максималните температури ще са между 7° и 12°, по-ниски в местата с трайна мъгла..Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 51 мин. и залязва в 16 ч. и 54 мин. Продължителността на деня: е 9 ч. и 3 мин.

ПП-ДБ сезират прокуратурата за хотел в Дубай - смятат, че е притежание на Пеевски

ПП-ДБ сезират прокуратурата за хотел в Дубай - смятат, че е притежание на Пеевски

Към момента не може да потвърди със сигурност дали това действително е негов хотел, но фактът на разпространеното твърдение и наличието на конкретно заснет обект в определен квартал на Дубай представляват информация за възможно престъпление, разпространена чрез медия, и следователно - самостоятелен законен повод според Наказателно-процесуалния кодекс за проверка от прокуратурата, отбелязват от пресцентъра на ПП-ДБ.

Николай Нанков: Вече не е президентство, а най-голямата партийна централа

Николай Нанков: Вече не е президентство, а най-голямата партийна централа

От общо 11 служебни правителства седем са съставени от Радев.