20 Декември, 2025

Парламентът спира процедурата за избор на нов състав на Комисия по досиетата

Парламентът спира процедурата за избор на нов състав на Комисия по досиетата

Причините са нарушени процедурни правила и отрицателната оценка за трима от новите кандидати

Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и ред е взела решение преди дни да прекрати процедурата за избор на нови членове на Комисията по досиетата, ръководена през последните 18 години от Евтим Костадинов. Това научи Faktor.bg от свои източници в парламента. Днес в пленарна зала решението трябва да бъде гласувано от депутатите окончателно. Според нашите източници проблемът е в нарушени процедурни правила, противоречащи на Закона. Една от партиите е предложила например 6 члена от своята квота за бъдещата комисия, а по закон могат да имат максимум 4. Освен това при проверка на имената в ДАНС за трима от кандидатите не е дадено одобрение.

В средата на март стана ясно, че Вътрешната комисия в парламента е открила процедура за избор на нови членове, като от представените в парламента партии са номинирали 10 кандидата. Ето пълния списък на номинациите за председател, заместници и членове на Комисията по досиетата:

1. Константин Любенов Пенчев

2.  Мартин Иванов Иванов

3. Пламен Златков Костов

4.  Севдалина Пенчева Червенкова – Минкова

5. Свилен Русев Александорв

6. Георги Димов Костов

7. Валери Георгиев Кацунов

8. Галин Стоянов Господинов

9. Габриела Емилова Килфонова

10.  Гюрсел Бехчет Салим

С изключение на двама, всички други претенденти до сега са  нямали никакво отношение към темата за досиетата и бившата ДС, което навява, че просто се търсят удобни места и заплати за партийни другари.

От всички регулаторни органи, избирани от Народното Събрание, Комисията по досиетата единствена е без изтекъл мандат, защото според промени на закона работата им продължа до избор на нова Комисия.

Сподели:

Коментари (0)

Важно за шофьорите: Блокада на границата с Гърция, натоварен трафик към Турция

Важно за шофьорите: Блокада на границата с Гърция, натоварен трафик към Турция

Заради стачки от гръцка страна при прехода "Кулата" - "Промахон" от 12:00 ч. днес не се пропускат превозни средства и в двете посоки

Християн Атанасов: Нека българите съберат повече жълти банкноти в портфейлите си

Християн Атанасов: Нека българите съберат повече жълти банкноти в портфейлите си

"Историческият опит сочи, че вероятно ще има известно първоначално недоверие, малко мнителност, но според мен това е стъпка в правилната посока."

Ивайло Мирчев се размечта за 121 депутата, за да няма компромиси и "сглобки"

Ивайло Мирчев се размечта за 121 депутата, за да няма компромиси и "сглобки"

Съпредседателят на "Да, България" каза, че представителите на модела Пеевски-Борисов ще получат шамари и юмруци. "Оттук нататък следва най-големия юмрук – юмрукът на протеста, силата на протеста", каза съпредседателят на "Да, България"