Eвропейската комисия може да осъди Българския енергиен холдинг (БЕХ) заради допуснато господстващо положение на газовия пазар от страна на дъщерните му държавни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" - също обект на делото. Възможно е да бъдат наложени и финансови санкции и забранително решение за газовото и газопреносното дружество. Това е причината Народното събрание да заседава на закрити врати тази сутрин, съобщи БНР.
До старта на пленарния ден публично не бе известно какъв ще е дневният ред на депутатите, тъй като в четвъртък изчерпаха законодателната си програма за седмицата, одобрена от залата в сряда. Тази сутрин Народното събрание гласува извънредната точка и закриването на заседанието за външни лица и медии (каквато е практиката, когато се дискутира класифицирана информация - най-често при гласуването на докладите на разузнаването, контраразузнаването или военните разузнавателни служби - б.р.), за да приемат решение как ще процедира държавата, ако Европейската комисия наистина накаже БЕХ и двете газови дъщерни фирми.
По информация на БНР, народните представители с пълно единодушие са гласували в подкрепа на приключването на делото без признаване на нарушенията, за които се твърди, и без поемане на отговорност за тях, включително относно евентуална финансова санкция.
Проектът за решение за предприемане на необходимите действия за приключване на делото е по искане на народните представители от БСП Таско Ерменков и Жельо Бойчев.
Историята на делото срещу БЕХ
Европейската комисия открива процедура по разследване срещу БЕХ за злоупотреба с господстващо положение на пазарите на доставка на газ в България през 2013 г. Сигнал за нарушения на правилата на ЕС за конкуренцията е подаден година по-рано от "Овергаз Инк".
Комисията се опасява, че БЕХ и неговите дъщерни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" вероятно възпрепятстват конкурентите да получат достъп до инфраструктурата, която им е необходима, за да се конкурират успешно на пазарите на доставка на газ в България. В това число има опасения за отказ на конкуренти за достъп до държавната газопреносна мрежа и до съоръжението за съхранение на газ и са резервирали капацитет, който не им е необходим по газопровода за внос, става ясно при откриването на процедурата от страна на ЕК.
Тези нарушения биха били погазване на чл. 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Какво се прави в този случай е записано в Регламента за антитръстовата политика (Регламент (ЕО) № 1/2003 на Съвета). Правилата в него могат да се прилагат както от ЕК, така и от националните органи по конкуренция на държавите членки на ЕС - в нашия случай Комисията за защита на конкуренцията.
Регламентът предвижда, че ако, след като страните са упражнили правото си на защита, Комисията стигне до заключението, че има доказателства за нарушение на антитръстовите правила, то тя може да издаде решение за забрана на съответното поведение на дружествата и да наложи глоба в размер до 10 % от годишния им оборот.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство