Изминаващият парламентарен сезон е един от най-важните в новата българска история. Често налаганото вето от президента е борба на политически разкази с управляващите и те ще продължат. Предстоящите местни избори ще бъдат трудни за всички политически сили и ще изискват находчиви решения. Това са само част от тезите на политолога Първан Симеонов, които формулира в интервю за Dir.bg.
Според него намаляването на субсидиите ще повлияят положително за ГЕРБ. А що се отнася до машинното гласуване, не е много сигурен, че обществото ужасно много се интересува от тази тема. Засега не вижда и нещо свръх бурно като обществена реакция и на тема НАП, но подчерта да се има предвид, че тези неща се наслояват.
"Борисов прекрасно знае, че голямата разлика на победата на европейските избори дойде за сметка на едни по-зависими вотове, да ги наречем така. Когато вотът беше политически, се видя, че на много места ГЕРБ се износва и това е нормално, когато си във властта. Такива имиджови пробойни, като например, опита на ГЕРБ да замете преференциите, не се получи. Или пък Апартамент гейт и т.н. Тези неща си се трупат, имат си отложения ефект и водят до умора. Не съм сигурен дали ГЕРБ го вижда, но Борисов го вижда. Знаем, че това са два различни образа донякъде. И Борисов неслучайно се мъчи да прави рестарт, ще се откаже от някои от кметовете.Той не е изгубил инстинкта си.", прогнозира политологът.
На въпрос как ще се отрази разпадът в Обединени патриоти върху управлението, Симеонов смята, че колкото по-нестабилна е малката коалиция, толкова по-стабилна става голямата.
"Борисов по-лесно може да менажира разделени патриоти, отколкото обединени. Той обича да разделя и да владее. Респективно това, което е казал Каракачанов (че всяка партия може поотделно да се договаря с ГЕРБ - бел.ред.), е в тази посока. Той е имал предвид, че по никакъв начин разпадът на малката коалиция не би трябвало да води до разпад на управленския микс въобще. Тук, разбира се, има един друг въпрос. Сидеров много пъти е успявал в последния момент, така да се каже, през последните години на мандати да се препозиционира и да започне да разказва своето поведение като остро опозиционно. Не бива да се подценява нюхът на Сидеров за такива препозиционирания и е възможно в даден момент той да заиграе и по-ярка солова роля. Защото в крайна сметка "Атака" е силна, когато е протестна, а не когато е част от статуквото. Това важи и за по-голяма част от по-малките партии в България. Но във всеки случай първо трябва да изчакаме местните избори."
В отговор на питане как би коментирал активната позиция на президента да налага вето на приети в НС закони, Симеонов обясни: "Голяма част от ветата не минават, но друга е тяхната цел. Президентът се мъчи с наличните му средства на институцията да бъде постоянно активен и да изпълни максимално възможностите на институцията. Даже на моменти му казват - "Това е прекалено". Вероятно ще продължи да е активен с всякакви вета. А ГЕРБ ще продължат да разказват, че ветото се обезценява. Това е борба на политически разкази, нормално. Когато става дума за политическия смисъл на ветата, нека не забравяме, че президентската институция няма много други опции."
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас